En sıcak Kasım ayını yaşadık!


2013 yılının Kasım ayı dünyanın yaşadığı en sıcak Kasım ayı olarak tarihe geçti.

Kasım ayının soğuk olduğunu düşünmeniz ya da soğuk bir ay geçirmiş olmanız bu gerçeği değiştirmeyecek. 2013 yılının Kasım ayı dünyada yaşanılmış en sıcak Kasım ayı olarak tarihe geçti. En sıcak Kasım olmasının yanı sıra 20. yüzyıl sıcaklık ortalamasının üzerindeki aylar arasında 345. sıraya yerleşti.

Ulusal İklimsel Veri Merkezi’ne göre (National Climatic Data Center – NCDC), 2013 yılının Kasım ayı kayıt tutulmaya başlanılan 1880 yılından bu yana kaydedilmiş en sıcak Kasım. Peki, bunun anlamı ne? Yani, 20. yüzyıl sıcaklık ortalamasının üzerinde sıcaklığa sahip 345. ay geçen ay yaşandı. Kasım ayını yaşadığınız yer belki de soğuktu; ancak bu herkes için böyle değildi. Bu yazıda, dünyanın neresinde en sıcak Kasım ayı yaşandığını ve nerede ortalamanın altında sıcaklık yaşandığını inceleyeceğiz.

Ulusal İklimsel Veri Merkezi’ne göre, geçen ay dünya genelinde hem karada hem de okyanusta sıcaklık 20.yüzyıl ortalamasının üzerinde ortalama 0.78°C idi. 2013 yılının Kasım ayında hissedilen bu yüksek sıcaklık sayesinde 2004 Kasım ayının sahip olduğu en sıcak Kasım ayı rekoru kırılmış oldu.

(Şekil 1: Karada ve okyanusta sıcaklık yüzdeleri, Kasım 2013- Kasım ayında en yüksek sıcaklığın ölçüldüğü yerler kırmızı ile boyanmıştır.)

Kimler en sıcak Kasımı yaşadı? Asya’da, Afrika’da, Güney Amerika’da ya da Avrupa’nın doğusunda yaşıyorsanız bu yıl Kasım ayında mevsim normallerinin üzerinde sıcaklığı hissetmiş olmalısınız.

Asya, Afrika, Güney Amerika ve Avrupa’nın doğusu mevsim normallerinin üzerindeki sıcaklıkları yaşarken Amerika Birleşik Devletleri’nin doğusu, Grönland’ın güney batısı ve Avustralya’nın kuzeyinde sıcaklıklar ortalamanın altındaydı.

Küresel olarak karada ölçülen ortalama sıcaklık, 5.9°C (42.6°F) 20. yüzyıl ortalama sıcaklığı üzerinde 1.43°C (2.57°F) idi. Bu sayede Kasım 2013’de 2010 yılının ardından kayda geçmiş en yüksek sıcaklık ölçüldü.

Küresel olarak okyanusta ölçülen sıcaklık, 15.8°C (60.4°F) 20. yüzyıl ortalama sıcaklığı üzerinde 0.54°C (0.97°F)’di.

2013 yılının Kasım ayı hakkında başka ne öğrensek ilginç olurdu? Bu Kasım, kaydedilmiş tüm aylar içinde 6. en büyük aylık hareket olmasının yanı sıra Mart 2010’dan bu yana kaydedilmiş en büyük hareket. Peki, bu neden önemli? Çünkü bu yıl El Niño olarak bilerek atmosferik olayın etkisindeydik. El Niño, daha çok güney yarım kürede yaşanılan Büyük Okyanus yüzey sularının sıcak salınımları ve bunların yol açtığı olaydır. Sıcaklıklar artar. Bu yüzden Pasifik Okyanusu’nunu doğusundaki sularda su sıcaklığı yüksektir. Kaydedilen en sıcak yıl nadiren gerçekleşen El Niño olayının yaşandığı 1998 yılıydı. 1998 yılında küresel sıcaklıkta yaşanılan bu doruk noktasının nedeni olarak iklim ısınması ve El Niño görülmektedir.

Unutmayın, hava her yarımkürede farklıdır. Dünya üzerinde sizin bulunduğunuz bölümde sıcak hava yaşanırken, sizin bulunmadığınız diğer yarım kürede sıcaklık ortalamanın altındadır.

Hava değişikliklerini ruhsal değişimleriniz gibi düşünebilirsiniz. Ancak iklim daha yavaş değişir. Benzetme yapmamız gerekirse hava = ruh haliniz, iklim = kişilğiniz.

Uzun lafın kısası: 2013 yılının Kasım ayı, kayıt tutulmaya başlanılan 1880 yılından bu güne kaydedilmiş en sıcak Kasım’dır. Sizin yaşadığınız yerin soğuk olması başka bir yerde insanların sıcak hava yaşamadığı anlamına gelmediğini son bir kez hatırlatmış olalım.

 

Kaynak: earthsky.org

 

+ Yorum bulunmuyor

Yorum ekle