En küçük “Pembe Gezegen” görüntülendi


Astronotlar, güneş sistemimizin dışında olup güneş gibi bir yıldız olan en küçük pembe gezegenin fotoğrafını çekti.

Hawaii’de bulunan Subaru Teleskobu’ndan alınan kızılötesi bilgiye göre uzaylı gezegen GJ 504b, astronotların düşündüğünden daha soğuk ve daha mavi olmakla birlikte mor pembe renklidir.

Greenbelt’de bulunan NASA Goddard Uzay Uçuş Merkezi’nde araştırma görevlisi olan Michael McElwain, “Eğer bu kocaman gezegene seyahat edebilseydik, oluşumunun ısısından hâlâ parlamakta olan koyu kiraz çiçeğini andıran, donuk mor pembe renkli bir dünya ile karşılaşırdık.” diyor.

 

Kaynak: infowars.com

 

1 yorum

Yorum ekle
 1. 1
  Emre Özlem

  Güneş gibi bir yıldız mı, yoksa bir UZAYLI gezegen mi? En küçük pembe gezegen ne demek? Yani çapı kaç km? Astronotların (sanırım astronom demek isteniyor) düşündükleri sıcaklık kaçtı da bu daha mavi mor-pembe gezegenyıldız kaç derece soğuk çıktı? NASA görevlisi donuk morpembe rengin koyu kiraz çiçeğini andırdığını düşünüyor ancak rengi dışında dünyanın eşi olduğunu ifade ediyor demek…
  Bu yazıdan daha bir çok abuk soru çıkarabilinir eminim…
  Zaten kısa olan bu garip yazıdan anlaşılanları kısaca özetlersek:
  EN KÜÇÜK (yani cüce gezegen Pluton’dan azıcık büyük olmalı) PEMBE (yani koyu kiraz çiçeğini andıran, düşünülenden daha mavi, donuk morpembe renkli) UZAYLI (yani “EY DÜNYALI! BİZ DOSTUZ” diyen) ASTRONOTLARIN (şükür astrologlar bu konuları düşünmez) DÜŞÜNDÜĞÜNDEN DAHA SOĞUK VE DAHA MAVİ (pembe olduğunu akıldan çıkarmayın) olan bir gök cismiyle karşı karşıya olduğumuzu anlıyoruz. Bir de şu GJ 504b’nin bir yıldız mı gezegen mi olduğu anlaşılabilseydi….
  Lütfen böyle şeyler yazmayın.

+ Yorum yap