En iyi 7 ilk yardım seti


İtiraf etmeliyiz ki yangın söndürücüler ya da ilk yardım setleri gibi şeyler gerekmediği zaman aklımıza bile gelmiyor. Lazım olduğunda ise iş işten geçmiş oluyor. Arabanızın bagajında birkaç bandajın ve kirli bir bezin olduğu aklınıza gelmiş olabilir ama kendimizi kandırmayalım. Bu konuda hazırlıklı olarak istisna olanlar ise zaten iyi bir ilk yardım seti olduğunu düşünüyor olabilir; ama yanılıyor olabilirler. Şimdi bu eksiğinizi tamamlama sırası.

Bir ilk yardım setinin kalitesi kişiyi ne kadar yansıttığına bağlıdır. Standard olan dikiş, yara bandı ve ağrı kesicilerin yanında insülin iğneleri, işaret fişeği ya da yabancılara suni teneffüs yapmamak için nefes borusu ekleyebilirsiniz. Ayrıca bulunacağı yere göre bu eviniz, arabanız ya da yürüyüş çantanız olabilir ilk yardım çantanızın farklı olması gerekiyor. Nerede olduğunuza bağlı olarak bu 7 ilk yardım setinden birine sahip olduğunuzdan emin olun.

Tam ilk yardım seti

Artısı: Dokunmuş bandajlar

Eksisi: Sınırlı ilaç

Esas gerekliler: İsmi ‘’Tam’’ dese de ihtiyacınız olan her şeye sahip bir set değil; ama yine de gerekli olan bütün temel ihtiyaçları barındırıyor. Evinizde ya da arabanızda bulundurabileceğiniz temel bir set. Sıyrıklardan ciddi kanamalara kadar yeterli miktarda bandaj ve banda sahip olmasının yanı sıra kırık değneği, soğutucu paketler hatta alüminyum battaniyesi bile içeriyor. Ağrı kesicilerde ve asetaminofen de biraz hafif kaçtığını söyleyebiliriz. Bandajlar dokunmuş bir materyalden yapıldığı için standart olanlara göre daha fazla sıvı emme özelliğine sahip, tabi bu ağır bir kanamaya karşı bir tanesinin iş gördüğü anlamına gelmiyor ve birkaç tane kullanmak her zaman için gerekebiliyor. İçinde bulunan diş koruma seti ile de kırılmış dişinizi kurtarabilirsiniz.(Fiyatı 39$)

Coleman yolculuk için ilk yardım seti

Artısı: Mükemmel düzeni

Eksisi: Makas olmayışı

Doğaya: Coleman bu tarz ürünleriyle bilindik bir marka olarak, kamp maksatlı işlevselliği yüksek ilk yardım setleri sunuyor. 205 parçalık bu set ormanda ailenizle ya da arkadaşlarınızla iken sizlere yeterli desteği sağlamayı garanti ediyor. Set kompakt ve dayanıklı dış kabı sayesinde kırılmadan dayanabiliyor ve açılıp dökülmeden yada sarsılma sonucu içindekiler karışmadan muhafaza edilebiliyor. Her şey o kadar düzgün yerleştirilmiş ki tek bir bakışta neyin nerde olduğunu görebiliyorsunuz. Bandajlar ve bolca antiseptik bezler olsa da can sıkıcı olan durum giysi ya da bir bandajı kesmek için bir çakıya ihtiyaç dumanız; çünkü setin içinde makas bulunmuyor. Aynı şekilde kıymık ya da diken batmış ise sette cımbız olmayışından dolayı yanınızda bulunduracağınız ayrı bir cımbızın olması gerekiyor.(Fiyatı:26$)

AAA Savaşçı yol seti

Artısı: Akü takviye kablosu

Eksisi: Minimum hayat kurtarma ekipmanı

Bagaj titanı: Bu ilk yardım setinde vurgulamamız gereken konu, esas odaklanılan noktanın hayat kurtarmaktan çok yol kenarında motor arızası ya da çamura saplanmış aracınızı zor durumdan kurtarmaya yönelik olduğu. Yani yaralı bir kişi için kullanılabilecek birkaç bandaja sahip olsa da burada konumuz yaralı bir araç. Alüminyum ışığı, akü takviye kablosu ve bir hava kompresörü içerdiği şahane şeylerden birkaçı. Ancak elbette bu sete daha insana yönelik olan takviyelerde yapmak gerekiyor. Fiyatı (80$)

Adventure Medical Kits Ultra hafif ve Suyadayanıklı. 9

Artısı: Çifte su geçirmezlik

Eksisi: Açması zor olabiliyor

Hafif ve dayanıklı:  Macera diyorsanız Adventure Medical fazla alan kaplamayan küçük setlerle yüzünüzü kara çıkarmamayı biliyor. Bu set herhangi bir set kadar kaliteli, farkı ise dışarda başınıza gelecek en kötü duruma karşı her şeye sahip olması. Buna karşılık olarak ağzına kadar dolu olmasına rağmen set yaklaşık 300 gram geliyor. Çengelli iğne, bolca gaz bezi ve amatörler için irritasyon şırıngası sahip olduğu ekipmandan birkaçı. Tekrarlanmış su geçirmezlik sayesinde bandajlar ve ilaçlar nehre düşürseniz ya da akıntıya kaptırsanız bile kuru kalıyor. Bu kadar hafif olması tabii ki başka bir gerçeği de gösteriyor, o da; yalnızca bir iki kişiye yetebiliyor oluşu. Ayrıca kullanmak için tamamen boşaltmanız gerekiyor ki bu da düşük bir bedel. (Fiyatı: 28$)

EDS 72-Saat hayatta kalma seti

Artısı: Su ve yiyeceğe sahip

Eksisi: Pahalı olması

Full paket: Listemizdeki bütün setlerden daha pahalı olmasına rağmen ihtiyacınız olan ne varsa bu sette mevcut. 4 insana 3 gün boyunca yetebilecek malzemeye sahip olması başlıca bir artı. Bir çadır, ışık çubukları, hatta dayanıklı çöp poşetleri bile bulabiliyorsunuz. Set daha çok temel hayatta kalmaya yoğunlaşsa da sahip olduğu bolca bandaj ve antiseptik mendiller ile herhangi bir yaralanmanın üstesinden gelebilirsiniz. Burkmalar ve kırıklar da askı beziyle sarılabiliyor. (Fiyatı:137$)

Adventure Medical Marine 300

Artısı: Farklı durumlar için hazırlanmış paketler

Eksisi: Küçük gruplar için

Marine 300, Adventure Medical’ın sunduğu bir diğer ilk yardım seti. Bu sefer amaç kıyıya tek parça varabilmek. Deniz tutmasına karşı ilaçlarla dolu gelen set ayrıca bir de balık kancasını güvenli şekilde çıkarma kitabı da içeriyor. Aloe vera jeli kötü güneş yanmalarını yatıştırıyor, diğer taraftan iyot damlaları sayesinde suyu saflaştırabiliyor ya da yarayı sterilize edebiliyorsunuz. Günlük balıkçı turlarından ötesi için olmadığını tekrar belirtmemiz gerek, daha büyük yolculuklar için daha fazla donanıma ihtiyaç duyabilirsiniz. İşaretlenmiş paketler boşa ekipman harcanmasını ve gerekli malzemeyi aramada geçen zamanı azalttığı için en önemli özelliği. (Fiyat:57$)

Elit İlk yardım seti M3

Artısı: Full travma seti

Eksisi: Düzgün kullanım için bir miktar medikal eğitim gerekiyor

Travma zamanı: Bazen gerçek yardım için bandajdan fazlasına ihtiyacınız vardır; işte M3 bunun için tasarlanmış. Dikiş seti, bir hemostat, bir turnike ve hatta bir el sabunu ile donatılmış. Ciddi yaralanmaları ölümcül düzeye ulaşmadan durdurmak için bolca ped ve baskı bandajına sahip. İlk yardım seti gayet kullanışlı bir bel çantasıyla gelse de, içindeki birçok ekipman için ciddi eğitim alınması gerekiyor. Amatörler ve standart eğitimi olmayan kişiler çabucak altından kalkamayacaklarını anlayacaktırlar; o yüzden içindeki gereçleri kullanmak ilk hedef olmalı. (fiyat: 54$)

Kaynak: http://hiconsumption.com/2014/10/best-first-aid-kits/

 

+ Yorum bulunmuyor

Yorum ekle