En eski dinozor türü keşfedildi


Geçtiğimiz hafta yayınlanan bir çalışmaya göre Tanzanya’da bulunan dinozor kemikleri, bilinen en eski dinozor türüne ait olabilir. İngiliz ve Amerikalı araştırma gruplarının ortak çalışmasıyla ortaya çıkan bu yeni tür Nyasasaurus parringtoni olarak adlandırıldı.

Nyasasaurus parringtoni’nin 10 milyon yıl yaşında olduğu ve bu nedenle ya bulunmuş en eski dinozor türü ya da dinozorların çok yakın bir akrabası olduğu düşünülüyor. Her iki ihtimal de dinozorların düşündüğümüzden çok önce dünyaya yayıldıklarını gösteriyor. Kemiklerin bulunduğu bölge, o zamanlar Afrika, Güney Amerika, Antartika ve Avustralya’yı kapsayan devasal bir kara parçasıydı. Kıtaların ayrılması bundan sonra gerçekleşiyor. Bu da güney yarım küredeki dinozor yayılımını açıklıyor.

Aslında bu devirde yaşamış bir dinozor fikri ilk olarak 150 yıl önce ortaya atılmıştı. Ancak o zamanlar elde pekala diğer canlılara da ait olabilecek ayak izlerinden başka bir kanıt yoktu. 1930’larda Tanzanya’dan ilk örnekler toplandığında, bunların analiz edilip yayınlanması 20 yıldan fazla zaman aldı. Fakat örneklerin asıl değeri, ancak kemikler üstünde daha detaylı bir araştırma yapıldıktan sonra ortaya çıkı.

Nyasasaurus parringtoni‘nin kemikleri hızlı büyüyen memeli ve kuşlarda görülebileceği üzere kemik hücresi ve kan damarları açısından bir hayli zengin. Bu büyüme hızı bize bu türün yavaş büyüyen ilkel dinozorlarla hızlı büyüyen daha sonraki dinozorlar arasında yaşamış olması gerektiğini söylüyor.

Bu çalışmayla ilgili bir ilginç bir detay da 80 yıl önce örnekleri toplayan Rex Parrington’un adının dinozora verilmesi. Bu vefa örneğini gösteren paleoantropolog Alan Charig’in ise ilk bilimsel makalesi bu çalışma. Son olarak müzelerin yüz yıllar boyu örnekleri saklayarak bilime hatırı sayılır katkısını da anmadan geçmeyelim.

 

Kaynaklar:

http://www.futurity.org/science-technology/new-dinosaur-may-be-oldest-by-10-million-years/
http://rsbl.royalsocietypublishing.org/content/9/1/20120949.full

 

2 Yorumlar

Yorum ekle
 1. 1
  Mesut

  makalede dinazorun 10 milyon yil yasinda ve bulunan en eski tur oldugu yaziyor. Bu mevcut bilgilerimizle biraz celismiyor mu ? Dinazorlar 250-60 milyon yil once yasamis ve sonrada soylari birdenbire tukenmemis miydi ?

  • 2
   Tuğçe Bilgin

   Merhaba, Haklısınız. Bu dinazorun bilinen en yaşlı dinozordan 10 milyon yıl daha önce yaşamış olduğu tespit edilmiş, ancak tam yaşı belirtilmemiş. Düzeltme için teşekkürler.

+ Yorum yap