En Değerli 10 Kimya Kitabı


Sevgili okuyucularımız,

concisechem.com adresinden Profesör Toni Krasnic tarafından hazırlanan yazıda, kimya alanında lisans eğitimi almakta olan öğrencilerin ömürlerinde mutlaka okumaları gereken 10 kimya kitabı sıralanıyor. Biz de siz Bilim.org okurları için bu incelemeyi Türkçe olarak sunuyoruz.

Not: Daha ayrıntılı bir liste arayışı içinde olanlar için concisechem.com/bookschem.htm adresi önerilir.

1) Principles of Chemistry, M. Munowitz

Makale yazarının kitap hakkındaki görüşü şöyle:

“Kitap, kimya üzerine zamanlar üstü bir klasik. Her kimya lisans öğrencisi bu kitabı okumalı. “Knowing: The Nature of Physical Law” isimli eseri okuduktan sonra bu kitabı okumanızı öneririm”.

2) Knowing: The Nature of Physical Law, M. Munowitz

Yazarın görüşleri şöyle:

“Unsurların temel bir seviyede nasıl bir araya geldiğini temiz bir şekilde anlatan, teorik fiziğin başyapıtlarından biri. Kimyayı daha iyi anlamak için önce bu kitabı okuyunuz.”.

3) General Chemistry (Dover Books on Chemistry), L. Pauling

Kesinlikle zamanlar üstü olduğu ve kimya alanında lisans eğitimi alan her öğrencinin bu kitabı okuması gerektiği yazar tarafından vurgulanmış.

4) The Joy of Chemistry: The Amazing Science of Familiar Things, Cathy Cobb

Makalenin yazarı kitap hakkında şu görüşlerini aktarmış:

“Kimyager olmayanlar için eğlenceli bir eser. Kolay okunuyor ve mükemmel deneyler anlatılmış”.

5) Chemically Speaking: A Dictionary of Quotations, C. C. Gathier

Makale yazarı bu kitap hakkında, belki çok açık olduğu için, bir yorum yapma gereği duymamış, biz sizler için Amazon kitap ekibinin açıklamasını çevirip ilave ettik.

“Giderek artan uzmanlaşmayı yaşadığımız şu günlerde, kimya gibi bilimsel disiplinlerin geniş bir bakış açısında takdir görmesi önemli. Chemically Speaking: A Dictionary of Quotations isimli eserde yüzlerce bilim adamı, yazar, filozof, şair ve akademisyenin sözleri ve bilgeliği ile karşılacaksınız. Kaynakça kısmı, kitaba alınmış sözler hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyen okuyucular için faydalı olacaktır. Oldukça geniş tutulmuş yazar ve konu indeksleri, pratik kullanım veya zevk için bu sözleri arayıp bulmak konusunda son derece faydalı.

Kimya alanında özlü sözleri içeren basılmış en büyük çalışma olan bu kitabın eğlenceli ve bilgilendirici olması tasarlanmış. Özlü sözler içererek kimyanın derinliğini ve genişliğini hissetmeniz sağlanmış ve geçmiş ve günümüzde kimyanın vizyonu ve tarzları hakkında bilgi edinebilirsiniz. Chemically Speaking: A Dictionary of Quotation isimli eser eğlence için okunabileceği gibi kullanışlı bir başvuru kaynağı da olabilir. “

6) Oxford Dictionary of Scientific Quotations, Roy Porter

Yazarın kitap hakkındaki görüşü “Efsaneler tarafından uyarıcı özlü sözler” şeklinde olmuş.

7) The Elements: A Very Short Introduction, Philip Ball

Yazar bu kitap hakkında şöyle düşünüyor:

“Elementler üzerine lezzetli ve kolay okunur bir eser. Mutlaka Molecules: A Very Short Introduction” isimli kitapla beraber okunmalı”

8) A Short History of Chemistry: Third Edition (Dover Books on Chemistry), J. R. Partington

Kitap hakkında yazarın yorumu şöyle olmuş:

“Kimyanın tarihi hakkında bilginiz olursa ona daha çok övgüyle bakacaksınız”.

9) DK Eyewitness Books: Chemistry, Ann Newmark

Eser hakkında yazarın görüşü özetle “bol bol resim” şeklinde.

10) Nontraditional Careers for Chemists: New Formulas in Chemistry, Lisa M. Balbes

Yazarın görüşü şöyle: “Laboratuar kimyageri olarak kariyerinizi biliyorsunuz. Diğer kariyer seçeneklerine de bir göz atın”.

Not: Burada bahsedilen liste yazarın kendi görüşünü yansıtmaktadır. Benzer şekilde onlarca liste görmeniz mümkündür. Biz özellikle kimya lisans öğrencileri için daha faydalı olacağını düşündüğümüz bu listeyi almayı tercih ettik.

Başarılar dileriz.

Kaynak: http://www.amazon.com/Top-CHEMISTRY-BOOKS-www-concisechem/lm/R1HC1A2FCU07BW


Kategoriler3 Yorumlar

Yorum ekle

+ Yorum yap