En az dozda yapılan koşu dahi hayat sürenizi uzatabilir


Yeni yapılan bir araştırmaya göre, 5 ila 10 dakika kadar yapılan günlük kısa koşular dahi insanların daha uzun yaşamasını sağlayabiliyor.

“Koşu en elverişli ve en popüler egzersizlerden biri” diyor, Iowa State Üniversitesi Kinesiyoloji bölümünde yardımcı profösör Duck-chul Lee. “Koşu sağlığınız için iyi ama fazlası daha iyi olmayabilir. Büyük bir meydan okuma olarak görmeniz gerekmiyor. Bulgularımıza göre günde 10 dakika bile yeterince iyi. Koşunun faydalarını almak için çok çabalamanız gerekmiyor.”

Journal of the American College of Cardiology dergisinde yayınlanan çalışmaya göre boş zamanlarında koşu yapanların hiç koşmayanlara nazaran üç yıl daha uzun yaşaması bekleniyor.

Araştırma gösteriyor ki koşu bir kişinin tüm nedenlere bağlı ölüm riskini %30 ve kardiyovasküler ölüm riskini % 45 oranında düşürebiliyor. Bunun anlamı koşmak kanser, inme ve kalp krizi gibi ölümcül sağlık sorunlarının nerdeyse 3 te 1 oranında azaltabilirken, kardiyovasküler riskleri de neredeyse yarı yarıya indirebiliyor.

Lee’nin söylediğine göre haftada bir saatin altında koşan biri ile üç saatten fazla koşan biri arasında fayda bazında hiçbir farklılık olmuyor.

Egzersizin limitleri varmı?

Ama yoğun koşular bazen faydadan çok zarara sebep olabiliyor. Egzersizle sınırlarını zorlayan insanlar için bir diğer nokta ise kendileri için yaratabilecekleri eklem  hasarı, kemik hasarı ve kalp krizi gibi riskler.

Lee: “Birçok insan egzersizin sağlıkları için iyi olduğunu bilir. Çok fazla yapılan ağır ve yoğun aerobik egzersizlerin yan etkileri olabilir. Üzerine çıkmamamız gereken herhangi bir limit var mı? Bir olasılık var ki  aşırıya kaçan insanlar sağlıklarına zarar veriyor olabilirler. Buna karşın, bu önemli konuda daha fazla çalışmaya ihtiyacımız var”

Lee 50.000’in üzerinde kişinin egzersiz alışkanlıklarının 15 yıl boyunca izlendiği çalışma verilerini inceledi. Şahısların ölüm nedenleri ve haftalık yaptıkları egzersiz miktarını ilişkilendirerek bir sonuç çıkardı.

Lavie’nin söylediği, bu araştırmanın büyük olasılıkla koşuyla ilgili bugüne kadarki en büyük çalışma olduğu ve uzun dönem geri bildirimiyle tüm sebeplere bağlı ve toplam yaşam süresi değerlendirmesinde iyi veriler sunduğunu söylüyor.

Çalışmanın yardımcı yazarı, kardiyolojist ve New Orleans Queensland Üniversitesi tıp fakültesinde profesör olan Carl Lavie: “Bu çalışma koşu dozları ve zamanla birlikte değişim gösteren modelleri hakkında bilgi sağlayan belli başlı çalışmalardan biri. Bu çalışma gösteriyor ki küçük dozlarda koşmak örneğin haftada 10 km, haftada bir ya da iki kez  ve 2 km’yi 10 dakikadan az koşmak yaşam süresine maksimum faydayla ilişkilendiriliyor.”

Ne fazla zaman ne de fazla para

Koşunun Lee’yi etkisini araştıracağı bir spor olarak seçmeye çeken sebep ulaşılabilirliği ve uygunluğu olmuştu.

“Birçok çalışma bir takım ekipmana ihtiyaç duyuyor. Koşu çok elverişli ve popüler. Çoğu insan koşabiliyor. Çok kolay ve iyi sayıda insan koşuyu egzersiz olarak görüyor ve ilgileniyor.”

Araştırmaya South Carolina Üniversitesi’nden ve Louisiana State Üniversitesi’nden de araştırmacılar katkıda bulunmuş.

Kaynak: futurity.org

 

+ Yorum bulunmuyor

Yorum ekle