Empatik Beyin


Aralık 2011’de Alfa Yayınları’ndan çıkan Christian Keysers’in ‘Empatik Beyin’ isimli popüler bilim kitabı insanların nasıl olup da başkalarının duygularını kendilerininmişçesine hissettiklerini bilimsel olarak açıklıyor. Keysers’e göre ayna nöronlar denilen nöronlar bizim empatik olmamızı sağlıyor. Bu nöronlar hem bir şeyi yaparken hem de onun yapılmasını izlerken etkinleşen nöronlar. Örneğin esnerken aktifleşen nöronlarımız, esneyen birini görünce de aktifleşiyor; böylece biz de esniyoruz. Bu nöronları empatikliğin kökenlerine inmek için kullanan Keysers bu arada dilin oluşumu, otizm, toplumsal değerler, kadın-erkek farklılıkları ve psikopati gibi çarpıcı konulara da değiniyor.

Kitabın okuması kolay, fazla teknik değil. Sosyal konulardan beslendiği için olacak her bilimsel gerçeğin insana etkisini açık bir şekilde ortaya koyuyor; yeri geldiğinde akılda kalıcı benzetmeler yapıyor. Gerek kişisel tecrübelerle zenginleştirilmiş olması gerekse mantıklı bir sıra (nörondan bireye, bireyden topumla gidiş) izlenmesi kitabı okumayı keyifli hale getiriyor. Psikopati, etik, savaş insan etkileşimleri gibi tartışmalı konulara değinmesi de tuzu biberi. Okurken canımı sıkan noktalar ise Türkçe çevirideki bazı dil bilgisi hataları ve elbette aslen nörolog olan Keysers’in yer yer fazla karman çorman anlatımı ve yalınlığı yakalayamayan cümleleri oldu. Yine de içerik olarak o kadar dolu, insana o kadar yeni bakış açıları getiriyor ki bence kesinlikle okumaya değer.

Ayna nöronlar, empatinin kökeni ve bu konularla ilgili gerek bu kitapta gerek diğer kaynaklarda geçen diğer olgulara da gelecek yazılarımda değineceğim.

 

+ Yorum bulunmuyor

Yorum ekle