Elmastan daha sert ve parlak bir karbon türü geliştirildi


Bilim insanları elmastan daha sert ve onun doğal biçiminden daha parlak bir karbon türü geliştirdi. Q-Karbon ismi verilen yeni metaryal ayrıca daha yumuşak bir parıltıya da sahip.

Elmaslar, lüksün ve zenginliğin simgelerinden biri olmasına rağmen nasıl şekillendikleri bilim insanlarınca hala tam anlamıyla aydınlatılabilmiş değil. Bugün çıkarılan elmasların, bundan 1 ila 3 milyar yıl önce ve yüzeyin yaklaşık 100 km altında 1.200 derece sıcaklık ve 5 milyon kilopascallık bir basınca maruz kalarak oluştukları ve şekillendikleri düşünülüyor.

Bilim insanları uzun süredir Doğa Ana’nın mucizesini gerçekleştirmek üzere laboratuvar ortamında sentetik elmas yapmanın yollarını deniyor. Genel olarak öngörülen basınç ve sıcaklık koşulları deneniyor. Ancak ortaya çıkan sonuçlar gerçek elmaslar kadar sağlam olmuyor çünkü grafit, diğer metallerle karışıyor. Bir diğer metod da kimyasal reaksiyonlar sonucu elmas oluşturabilmek.

Yeni geliştirilen yöntemse, oda sıcaklığı ve normal basınçta ucuz elmaslar üretmenin mümkün olabileceğini gösteriyor. QKarbon’un patenti Kuzey Carolina Üniversite tarafından alınmış. Bizler de gelişmeleri bekleyeceğiz. Bu yöntem sayesinde belki de dünyanın en büyük elmasını bulmak artık o kadar da heyecancı verici olmayabilir.

 

+ Yorum bulunmuyor

Yorum ekle