Elektrokromik floresan film parmak izlerinin kalitesini artırabilir


Birçok filmde karşılaştığınız gibi hepimiz standart metot olan parmak izini tozlama yöntemini biliyoruz; ama bu metot tüm potansiyel parmak izlerini yakalayamıyor. Renk değiştiren floresan film kullanarak, araştırmacılar daha önceleri fark edilmeyecek ve belki de hiç gün ışığına çıkmayacak parmak izlerini bulmak için çok daha iyi bir yöntem buldu.

Standart metot kullanılarak geride kalan parmak teri ve yağı üzerine dökülen tozla, suç mahalinde bulunan parmak izinin yalnızca %10 kadarı mahkeme önüne çıkarılabiliyor. Bunun nedeni ise ter ve yağ kalıntılarının dıştan gelen etkenlerden kolayca zarar görebilmesi, buna çevresel etkiler, yanı sıra birinin o bölgeyi basit bir temizlik solüsyonuyla silmesi dahil. Buna rağmen Leicester Üniversitesi'ndeki STFC ve Lau-Langevin Enstitüsü'nün ortak çabaları sayesinde bir tutacağa yapılan çabucak bir silme hareketinin parmak izlerini gerçekten silmek zorunda olmadığını gösterdi.

Leicester araştırmacılarının geliştirdiği parmak izi bulma metodu ile pudranın insan kalıntılarına yapışmasını ummaktansa, kalıntıların sağladıkları doğal elektrik geçirgenliği özelliğiyle sonuca ulaşılabiliyor. Elektrokromik polimer özelliğine sahip bir film kullanarak, araştırmacılar elektrik akımı uygulayarak yalıtkanlık özelliklerini kullanışlı hale çevirebiliyor. Böylece film ile kalıntı arasında kalan bölüm aydınlanıyor; bu da negatif boşluk örneğinde şekilleri daha iyi fark edebileceğimiz gibi daha net parmak izi verisi sunuyor.

Ne yazık ki, bu tekniğin temelinde bazı çıkmazları var; geride kalan örneklerin bütün olarak bulunması gereksinimi ve herhangi bir kalıntı zararıyla işlemin engellenebilmesi gibi. Buna karşın bu metot florofor (Fluorophore) denilen ve uyarıldığı zaman ışık yayabilen bir kimyasal sayesinde geliştirilebilir.

Yeni floresan film bir parmak izine uygulandığında, çıktının kalitesi elektrokromik filme göre kısıtlı olsa da, ekip fluorophone kimyasalındaki ışığı kullanarak çıktının daha temiz bir görüntüsünü yaratabilir. Bu yeni metotların kombinasyonlarını kullanarak, parmak izlerinin çözünürlüğü en iyi netlik ve detay seviyesine ayarlanabilir- belki kameranın lensiyle odaklanmak gibi; ama burada kimyasallar ve elektrik kullanarak.

Test laboratuarında ekip bu metodu kullanarak daha iyi parmak izleri elde edebilmeyi başarmış; ama itiraf etmek gerekirse bu metodu gerçek hayatta tüm o silici etkilere maruz kalındığı ortamlarda denememişler. Buna karşın, eğer bir şekilde kötü hal almış parmak izlerindeki çözünürlüğü de ayarlayabilirler ise, var olan metot itibariyle daha kullanışlı bir araç bulduklarını ortaya koymuş olacaklar, sonuçta pudra sadece toz ve yakınlaştırılamaz ya da geliştirilemez ve bizlere tek düze bilgi sunabilir.

 

Kaynak: extremetech.com

 

+ Yorum bulunmuyor

Yorum ekle