Düşüncenin beyindeki görüntüsü ilk defa kaydedildi


Gelişen teknolojiyle canlıların beyin aktivitesini gerçek zamanlı olarak gözlemleyebilmek mümkün. Japonya’nın Ulusal Genetik Enstitüsü'ne mensup bir grup bilimadamı beyin aktivitesi gözlemlenebilen, küçük ve saydam bir balık türü tasarladılar.

Tasarım için, yarı saydam kafa yapısına sahip, küçük, çizgili bir balık türü olan ve biyolojik araştırmalarda sıkça kullanılan zebrabalığı (Danio Rerio) seçildi. Nöral aktivitenin görülebilmesi içinse genellikle hücresel aktiviteyi gözlemlemekte kullanılan, bir çeşit denizanasından (Aequorea Victoria) elde edilen ve floresan özelliğe sahip olan GFP adlı proteinler kullanıldı.

Bu gözlemi başarabilmek için öncelikle genetik olarak modifiye edilmiş, oldukça duyarlı bir tür GFP geliştirildi (GCaMP7a) ve geliştirilen proteinin etkinliği henüz tamamen saydam olan 4  ila 7 günlük zebrabalığı embriyolarıyla test edildi.

Araştırmacıların asıl odağı, optik bir uyaran karşısında beyindeki görsel ve işitsel reflekslerden sorumlu olan tektum bölgesinin aktivitesini gözlemleyebilmekti. Bunun için uygun transgenik zebrabalığı, floresan mikroskop düzeneği ve optik uyarıyı görüntüleyecek  LCD ekran hazırlandıktan sonra ekrandaki noktanın hareketine bağlı olarak değişen ve tektum bölgesinde oluşan sinyal aktivitesi gözlemlendi.

Optik uyaran olarak kullanılan nokta ekranda görüldüğünde ve ekrandan kaybolduğunda tektum bölgesi nöral aktiviteyi ifade eden farklı ışımalar yaptı. Nokta soldan sağa ve yukarıdan aşağıya doğru hareket ettirildiğinde ise tektum bölgesinde yatay ve dikey doğrultularda değişen beyin sinyalleri görüldü. Bu gözlem, iki gözden alınan bilginin beynin karşıt bölgelerinde işlendiğini de görmemizi sağlıyor. Yani, sağ göz tarafından algılanan hareket tektumun sol tarafında; sol göz tarafından algılanan görüntü ise tektumun sağ tarafında ışımalara neden oluyor.

Kaynaklar:

http://www.newscientist.com/article/dn23123-fluorescent-protein-lets-us-read-a-fishs-thoughts.html
http://io9.com/5980811/scientists-record-the-first-video-of-thoughts-forming-in-the-brain

 

2 Yorumlar

Yorum ekle
  • 2
   Doğa Derman

   Serkan Bey,
   Buradaki nokta, yarı saydam kafa yapısına sahip ve halen canlı olan bir balığın beynindeki aktivasyonun eş zamanı olarak görüntülenmesi; kaydedilen EEG sinyalleri değil.

+ Yorum yap