Dünya’ya internet tarayıcılarının gözünden bakın


Her gün dolaştığınız internet sitelerine ya da e-posta adreslerine dikkat ederseniz sonlarında top-level domain (TLD) dediğimiz bir uzantı görürsünüz. Dünyadaki en popüler TLD .com olmasına rağmen ona 260'tan fazla TLD eşlik eder ve bunların çoğu country code TLD (ccTLD) dediğimiz ülkeleri birbirinden ayıran domain uzantılarıdır. Örneğin com.tr Türkiye'yi, co.uk ise Büyük Britanya ve Kuzey İrlanda Birleşik Krallığını belirtir. Tüm ülkelerin ccTLD uzantılarına buradan ulaşabilirsiniz.

Aşağıda gördüğünüz Country Codes of the World Map adlı harita Birleşmiş Milletler, ada ülkeleri ve kendine özel uzantıya sahip olan diğer bölgeleri de içeren 245 adet ülke kodunu görsel bir şekilde sunuyor. Her ccTLD ait olduğu ülkenin nüfusuna göre boyutlandırılmış. Ayrıca haritadaki oranı bozmamak için Çin ve Hindistan %30 oranında küçültülmek zorunda kalınmış. En küçük yazı boyutuna sahip uzantılar nüfusu 10 milyondan az olan ülkeler için kullanılmış.

Uluslararası web sitelerinin yöneticileri ile pazarlama direktörleri için gayet güzel bir kaynak olan bu harita aynı zamanda üzerinde ülke sınırlarını barındırmadığı için öğretmenler tarafından öğrencilere dünya coğrafyasını öğretmekte kullanılıyor. Haritayı büyütmek için üzerine tıklayabilirsiniz.

Bu internet sitesinde harita için istediğiniz boyutlarda baskı siparişi verebiliyorsunuz.

 

+ Yorum bulunmuyor

Yorum ekle