Dünya’nın ilk yapay kalbi artık gerçek bir vücutta atıyor


75 yaşındaki Fransız hasta, hayatının en büyük hediyesini bir grup cerrahın gerçekleştirdiği başarılı yapay kalp nakli ameliyatından sonra aldı.

İsmi verilmeyen hasta geçen Çarşamba Paris Georges Pompidou European Hastanesi’nde 10 saat süren bir ameliyat geçirdi. Donör bulunana kadar hastanın hayatta kalmasını sağlayan benzer cihazların aksine, “Carmat” kalp, hastanın normal bir hayat sürdürürken bile ameliyat edilmesini sağlayabiliyor. Hatta hastanın iş hayatına bile dönmesine mümkün olabilir.

Kalp cerrahı ve mucit Alain Carpentier, “Bu gibi cihazları zaten görmüştük, ancak hepsi düşük özerklikteydi. Ancak, bu kalp sayesinde daha fazla hareket edilebileceği gibi kan pıhtılaşma oranı da azalıyor. Bu çalışma tıp çevrelerince yakın takipte” şeklinde konuştu.

Carpentier, binlerce yapay kalp olduğunu ancak kendi tasarladığı yapay kalbin, gerçek bir kalbin gerçekleştirdiği kasılmaları tamamen yapabildiğini ifade etti. Vücudun iç değişikliklerini görüntüleyen ve gerektiğinde kan akışını değiştiren sensör ve mikroişlemcilerden oluşan bu karmaşık sistem, 900 gramlık mekanik bir organın içinde bulunuyor. Ayrıca bu kalp, kişinin hareketlerine göre kan akışını hızlandırabiliyor ve yavaşlatabiliyor.

Gizmag dergisi yayınladığı yazıda “Birçok yapay kalp, hep aynı hızda atıyor. Bu da hastanın hareketlerinin kısıtlanmasına neden oluyor. Ayrıca hasta hem çabuk yorulabiliyor hem de en kolay bir hareketten sonra nefes nefese kalabiliyor” ifadelerine yer verdi. Ancak Carmat’ta durum farklı. Bu sentetik organın dış yüzeyi, yapay olan maddelerin kan ile teması sonucu oluşabilecek kan pıhtılaşması gibi komplikasyon risklerini azaltmak için inek dokusundan yapılmış. Bu yüzden genelde yapay kalp nakli gerçekleştirilmiş hastalar riski azaltabilmek için anti-pıhtılaşma ilaçları kullanmaktadır.

Geliştirilmesi 25 yıl süren bu teknoloji, hayvan dokularının plastik yerine kullanılmasının test edilmesinin ardından günümüzdeki şeklini almaya başladı. Günümüzde bu teknolojinin insanlar üzerinde denenmesi için Carpentier, Fransa, Belçika, Polonya, Slovenya ve Suudi Arabistan yönetimlerinden 2014 yılının sonuna kadar izin almaya başarabildi. Her şey yolunda giderse yani hasta “Carmat” kalbi ile en az bir ay hayatta kalırsa, Carpentier, Avrupa Birliği tarafından verilen onay belgesini 2015 yılının başlarında alabilecek.

Kalp cerrahı Billy Cohn CNN International’a verdiği röportajda, “Sonuçta, kalp naklinin geçer not alması yapay kalbin birkaç yıl kan pompalamasına bağlı. Dünyanın ilk kalp nakli yapılan hastası Barney Clark, 1982 yılında insan yapımı olan Jarvik 7 ile yalnızca 112 gün yaşayabilmişti. FDA onaylı tamamen yapay olan SynCardia kalp naklinde hastalar daha uzun yaşamıştı. Ancak onların da göğüslerinde hava hortumları vardı.” şeklinde konuştu.

Carpentier’in inek dokusundan ve robot teknolojisinden yararlanarak geliştirdiği yapay kalp, SynCardia kalbi ile karşılaştırıldığında kan akışını daha kolay sağlayan farklı bir yapıya sahip. MIT Tech Review’de yayınlanan kapsamlı açıklamada Carmat tıp uzmanı Piet Chief mekanizmanın çalışmasını şöyle açıklıyor:

“Carmat tasarımında, her iki kalp odacığı hidrolik sıvıyı tutan membranslar ile ayrılmış. Motorlu bir pompa, kalp odacıklarındaki hidrolik sıvının içeri ve dışarı akışını sağlıyor. Böylece sıvı her iki odacığa geçebiliyor. Membransın kan ile temas edeceği bölüm inek dokusundan yapılmış bir zar ile kaplanmış. Böylelikle cihazın canlı dokuyla daha uyumlu olması sağlanmış. Yapay kalbin kan ile temas edecek kısmının inek dokusundan yapılma fikri kalbin canlı dokuyla uyumunu kolaylaştırıyor.”

Şarj edilebilen lityum-iyon pil ile çalışan bu cihaz, erkeklerde %86 kadınlarda ise %20 oranında uyumluluğu sınırlayan bir insan kalbinden üç kat daha ağır. Carpentier, daha kısa boylu kadınlar için daha küçük yapay kalp geliştirmeyi planlıyor.

Carmat yapay kalp fiyatının 140.000 ila 180,000 avro civarında olması bekleniyor.

Kaynak: blogs.smithsonianmag.com

 

+ Yorum bulunmuyor

Yorum ekle