Dünyanın en yüksek çözünürlüklü casus kamerası görevde


Elbette şuan elinizde tuttuğunuz cep telefonunuz gayet güzel fotoğraflar çekebilir; ancak ABD’nin elinde bulunan en iyi kamerasını gördükten sonra telefonunuzun kamerasını istemeden biraz dışlayabilirsiniz. DARPA’nın geliştirdiği ARGUS-IS sahip olduğu 1,8 gigapiksellik teknolojisiyle dünyanın en yüksek çözünürlüklü izleme platformu olma unvanını eline geçirmiş durumda. Öyle ki; insansız bir uçağa yerleştirilmiş yalnızca bir ARGUS-IS, önceleri 100 predator gerektiren, ortalama büyüklükteki bir şehri gözlemleme görevini tek başına halledebiliyor.

ARGUS sağladığı geniş görüntü alanı dışında, kusursuz kesinlikte sunuyor. Tek bir bakışta 39 kilometre karelik alanı yoklayabilmesi bir yana, 5.300 metre gibi yüksekliklerden 15 cm’lik objeleri tespit edebilme özelliğine sahip. ARGUS, görüntüleri yerdeki merkeze yollamak dışında, yolculuk sırasında da video kaydı tutuyor, sarsıcı bir şekilde tutulan kayıtların tuttuğu alan, yalnızca bir gün için 1 milyon terabyte’ı buluyor (1 exabyte).

ARGUS-IS hale hazırda konuşlandırılmış olsa da halen gizli bilgi durumunda; bu yüzdendir ki videoda da tam olarak neye benzediğini göremiyoruz. Umarız yakında bu yakışıklıyı görmemize izin verirler. Hiç şüphesiz bu gibi teknolojilerin gelişmesi ve öyle ya da böyle yaygınlaşmasıyla yakında uydulara bile gerek duymadan tüm dünya adeta bir realite şovuna dönecek.

 

Kaynak: gizmodo.com

 

1 yorum

Yorum ekle
  1. 1
    Erol Kethüda

    Exapixellere doğru mu gidiyoruz yoksa.. Gelecekte nanoteknoloji buna imkan verebilir. Tabi bu kadar yüksek çözünürlükte elde edilen veriyi nereye sığdırabiliriz. İmdada yine nanoteknoloji yetişebilir. Öyle ya milyarlarca ekza bayt kapasiteli harddiskler ancak bu kadar veriyi saklayabilir. Gelecekten biri gelip de söylemiyor ki :d. Belki de gelemiyordur !

+ Yorum yap