Dünyanın en pahalı malzemesi üretildi


Hayattaki amacınız çok zengin olmak ise, endohedral fulleren üretme işine girebilirsiniz – bu madde dünyanın en pahalı malzemesi (gramı 145 milyon dolar).

İngiltere’deki Oxford Üniversitesi’nden bilim insanları, Designer Carbon Materials isimli şirketlerinde endohedral fulleren üretiyor ve yakın zamanda 200 mikrogramlık ilk örneklerini 32 bin dolara sattılar. Bu ağırlık miktarı, bir adet kar kristalinin ağırlığının on beşte biri veya bir tel insan saçının üçte biri kadar.

İlk kez 1985 yılında keşfedilen endohedral fullerenler, 60 karbon atomundan oluşan katı bir fulleren kafesinden oluşan küresel karbon nanoyapıları ve içlerindeki boşlukta ametal atomları veya azot, fosfor veya helyumu konuk edebiliyorlar.

Bunlar sadece pahalı olduklarından dolayı merak uyandırmıyor, azot atomları içerdiklerinde son derece uzun elektron dönü ömürlerinden dolayı zamanı tutma yeteneğini değiştirebilme özelliğine sahip.

Bilim insanları bunları atom saatlerinde kullanma ihtimalini araştırıyor – atom saatleri dünyada zamanı koruyan en kesin sistemler – Oxford’daki ekip gelecekte son derece kesin sonuç verecek her tür cihazların üretilebilmesinde kullanılabileceğini söylüyor.

Bunun sebebi endohedral fullerenlerin atomik saatlerin boyutlarını bir dolaptan bir mikroçip seviyesine indirebilecek olmasıdır, böylece telefonlarımıza kurabiliriz veya GPS cihazlarımızla eşleştirebiliriz.

The Independent‘den Doug Bolton, bunu nasıl yapabileceğimizi öğrenebilirsek 1 milimetre hassasiyete sahip GPS cihazlarına sahip olabileceğimizi söylüyor. Şu andaki GPS cihazlarının hassasiyetinin 1-5 metre civarında olduğunu da vurgulayalım.

Teknoloji SEIS fonunun müdürü Lucius Cary “Şu anda, atomik saatler bir oda büyüklüğünde. Bu endohedral fulleren, cep telefonunuza yerleştirilebilecek bir çipte çalışmasını sağlayabilecek”. diyor.

Konuşmasının devamında, Cary “bu teknoloji için çok sayıda uygulama olacak” diyor. “En bariz anlaşılanı da kendi kendine çalışan cihazlarını kontrol etmekte yaşanıyor. Bir şehir yolunda iki araba birbirine doğru geliyorsa, 2 metre içinde olup olmadıklarını bilmek yeterli değil, ancak 1 mm uzaklığa gelince yeterli olacak” diyor.

Endohedral fulllerenlerin astronomik maliyetiyle yarışabilecek, Dünya üzerindeki diğer malzeme de antimadde; NASA’ya göre gramı 61 trilyon dolar ediyor ve şu ana kadar hiç kimse antimaddeyi ticari olarak satmayı denemedi.

Mini atom saatlerinin taşınabilir cihazlarımıza yerleşmesi için yine de yıllar var, ancak Designer Carbon Materials şirketinin kurucusu olan Kyriakos Porfyrakis, Ars Technica’ya verdiği demeçte Birleşik Krallık ve Birleşik Devletler’den gelen araştırıcıların ilk endohedral fulleren numunesini satın aldığını ve incelemeye başladığını söylüyor.

Kaynak: sciencealert.com


Kategoriler1 yorum

Yorum ekle
  1. 1
    Adem comert

    Teşekkürler çok ilginç bir makale. Acaba biz bu bilimsel gelişmeler konusunda nasıl bir yaklaşım içindeyiz. Bilim insanlarımız bu gibi gelişmeleri nasıl karşılıyor merak ediyorum.

+ Yorum yap