Dünyanın en kuvvetli direnç mıknatısından yeni rekor


Kısmen Florida Devlet Üniversitesi’ne ait Ulusal Yüksek Manyetik Alan Laboratuarı’ndaki (MagLab) bilim insanlarının gayretiyle dünyanın en kuvvetli direnç mıknatısının çekim gücü şu anda 41,4 tesla düzeyine ulaştı.

Mıknatısı çalışır duruma getirmek iki buçuk yıl ve 3,5 milyon dolara mal oldu. Daha önceki rekor 38,5 teslaydı ve geçen hafta ilân edilmişti.

Manyetik kuvvette yaşanan yeni rekor sadece basit övünmeden ibaret değil: bu süper güçlü mıknatısta araştırmacılar tıbbi araştırma, kimyasal tepkimeler ve hattâ kuantum bilişim de yapabilecekler.

Rekor kıran çalışmanın kod adı Proje 11 olup This is Spinal Tap filmindeki “11’e çıkart” sözünden ileri geliyor. Anlamı da genel sınır olan 10’dan daha öteye çıkarmak anlamına geliyor.

MagLab müdürü Greg Boebinger, “Proje 11 mıknatısı ile uğraşan mühendislerimize soralım ve neler başarabileceklerini öğrenelim istedik. Bu yeni canavar bilim insanlarına güçlerini verecek ve daha yeni malzemeler ve teknolojilere ulaştıracak, ayrıca dünyamızın nasıl çalıştığınıdaha derinden anlamamızı sağlayacak” diyor.

Direnç mıknatısı, buzdolabınıza yapıştırdığınızdan farklı olarak elektrik akımı uygulandığında çalışır ve bu canavar 32 megawatt DC gücü gerektirir, bir başka deyişle 21.500 su kaynatacağının  içindeki suyu kaynama noktasına ulaştırır.

Gelelim 41,4 teslaya… Buzdolabındaki küçük mıknatıslara geri dönersek, bunların 4 binden fazlasına ihtiyaç duyacaksınız.

MagLab, diğer pek çok mıknatısa ev sahipliği yapıyor, örneğin 21 tesla süperiletken mıknatıs (bu da bir elektromıknatıs olup MRI tarayıcılarında kullanılan türdendir) ve 45 tesla melez mıknatıs (daha kuvvetli bir şeyler için direnç ve süperiletken mıknatısların özelliklerini birleştiriyor) gibi.

Direnç mıknatısları, tıpkı MagLab’da rekor kıran mıknatıs gibi, bakır iletkenler ve yalıtkan malzemenin sarmal bir şekilde bir araya getirilmesiyle oluşuyor. Gerilim ulaştığı zaman, akım sarmal yapı boyunca akar ve merkezde kuvvetli bir manyetik alan oluşturur.

Rekor, tasarım üzerinde değişiklikler yaparak elektrik akım yoğunluğunu artırma ve eski mıknatısları maliyetleri düşürmek için değiştirilmesi sırasında keşfedildi.

Proje 11 mıknatıs tasarımcısı Jack Toth, “bu büyük mıknatıs %50 daha fazla bobin kullanmamıza izin verdi. Bu da gücün mıknatıs içinde daha etkili bir şekilde dağılmasını ve aynı malzemeler kullanılarak yeni bir rekora gidilmesini sağladı” diyor.

Kaynak: sciencealert.com

+ Yorum bulunmuyor

Yorum ekle