Dünyanın en hızlı kamerası “zamanı dondurabiliyor”, ışık demetleri yavaş çekimde görülebiliyor


Quebec Üniversitesi ve Caltech’teki araştırmacılar, akıl almaz şekilde saniyede 10 trilyon çekim yapan,  dünyanın en hızlı kamerasını geliştirdi. Kamera, uzayda hareket ederken ışığın bir atımını çekebilecek kadar hızlı.

Bu yeni kamera, Light Science and Applications’de yayınlanan makaleye göre sıkıştırılmış ultra-hızlı fotografi (CUP) teknolojisine dayanıyor. CUP saniyede 100 milyar kare çekebiliyor, ancak statik bir görüntüyü aynı anda çekerek ve bazı matematiksel işlemler yaparak araştırmacılar bu sayıyı 10 trilyon kareye kadar yükseltmişler. Bu yeni teknik araştırmacılar tarafından T-CUP olarak isimlendirilmiş, ancak baştaki “T”’nin ne olduğunu söylememişler, tahminimiz bunun “trilyon” olduğu yönünde.

Kamera, 2015’teki saniyede 4,4 trilyon kare rekorunu iki katına erişerek kırıyor. Mucitler, biyomedikal ve malzeme araştırmalarında işe yarayacağını umuyor. Ancak şu anda bile kendi rekorlarını kırma girişimlerine başlamış görünüyorlar.

Baş yazar Jinyang Liang, “bu durum bir gelişme” diyor, “ancak hızı saniyede bir katrilyon kareye çıkarabilme ihtimalini görmüş durumdayız!” diyor.

Bu makale Futurism’de yayınlanmıştır. Orijinal makaleye buradan erişebilirsiniz.

Kaynak: sciencealert.com

+ Yorum bulunmuyor

Yorum ekle