Dünyanın en büyük yüksek hızlı yeraltı demiryolu istasyonu


Dünyanın en büyük yeraltı (yüksek hızlı) demiryolu istasyonu baş döndürücü!

Hong Kong’un modern manzarasının en güzel yanı öncü tasarımının mimarlar için büyüleyici olmasıdır. Şehrin neredeyse tümü yeni yeni filizlenen geleneksel olmayan yapılarla dolu. Tabii durum böyleyken de dünyanın en büyük yer altı yüksek hızlı demiryolu kendine has özelliklerle dolu.

Aedas tarafından dizayn edilen “Express Batı Kowloon Gar’ı Bağlantısı” adlı demiryolu Hong Kong’u akıl almaz bir hızla Beijing’e bağlayacak. 124 mil/saat hız yapabilen 15 parçadan oluşan yüksek hızlı trenleri ve 430bin metrekarelik alanıyla bu yapının ciddi bir havalandırma sistemine sahip olması gerektiğini söylemek işten bile değildir.

Bu dizaynın tamamından daha çok ilgi çeken parçası kavisli bir yaya çatısının oluşu, organik iç dizaynı ve ne ye benzediğini bizim de anlamadığımız bir dış dizayna sahip oluşudur. Siz dış dizaynını bir şeye benzetebildiniz mi?

Hong Kong’un MTR şirketi bu yapının 2015 yılı gibi bitirilmesini hedefliyor.

Kaynak: http://freshome.com/2012/05/02/worlds-largest-underground-high-speed-rail-station/

 

2 Yorumlar

Yorum ekle
  1. 2
    Burak Yak

    Bana Lord of The Rings’deki Shire evlerini hatırlattı. Çimin arasından küçük kapıları gözüken hobit evleri. Fakat bu dev hobit evleri gibi duruyor. Bittiğinde eminim çok güzel görünecektir. Tebrikler…

+ Yorum yap