Dünyanın en büyük radyo teleskobu iki ayrı kıtaya kurulacak


Araştırmacılara göre, Dünya üzerindeki en büyük radyo teleskobunun bölünmesi iki kıtanın uzun zamandır paylaşamadığı uluslar arası bir savaşı çözecek. Avustralya ve Güney Afrika, evrenin ilk zamanlarına göz atacak olan Square Kilometer Array'a evsahipliği yapmak için yarışıyor, şimdi iş politik bir düzeye taşındı.

SKA son derece pahalı bir çalışma olacak; ultra-güçlü bilgisayarlara ihtiyaç duyan bu yapı fevkalade yüksek miktarda veriyi işleyecek ve evsahibi ülke hangisi olursa, antenler yeni fon kaynakları ve uluslar arası astronomik prestije kavuşmuş olacak. Nature Haber'in bildirdiğine göre, geçen ay Güney Afrika SKA Bölge Tavsiye Komitesi'nin tavsiye mektubunu kazanan ülke oldu ve böylece ülkeye daha iyi fırsatlar geleceği anlaşıldı. Avustralya ve Yeni Zelanda'daki yetkililer, diğer yarışmacı ülkelerin lobi faaliyetlerini artırdığını bildiriyor.

SKA Antenleri: Dünyanın en güçlü radyo teleskobu olacak Square Kilometer Array (SKA). SPDO/Swinburne Astronomi Üretimleri

SKA planlama ekipleri geçen hafta Hollanda'da buluştu ve bundan sonraki adımları tartıştı, şimdi 3.000 anteni ve diğer araçları iki bölge arasına paylaştırmayı düşünüyor.

SKA Organizasyon Liderleri, bir demeçte, aday evsahibi bölgeler tarafından yapılan yatırımlardan gelen değeri en üst seviyeye çıkarmanın önemli olduğunu belirtti. Organizasyon bunun nasıl olacağını anlamak için küçük bir çalışma grubu kurdu. Nature News'e göre, muhtemelen en ucuz olan seçenek bir kıtada sistemin yüksek frekanslı antenlerini diğer kıtada düşük frekanslı antenlerini kurmak olacaktır.

Bu gerçekten olursa, son derece karmaşık bir projeye çok daha büyük lojistik sorunlar getirecek. Verilerin sıkıştırılması, saklanması ve taşınması SKA için hâlâ büyük bir sorun, ve yeni nesil süperbilgisayarların etkin bir şekilde çalışmasına ihtiyaç duyuyor. Çalışmayı, birbirinden yüz binlerce mil uzaklıktaki iki kıtaya ayırmak daha da karmaşık olacak – örneğin gecikme sürelerinden kaynaklanan sorunlar gibi. Çalışma grubu, Mayıs ayının ortalarında yapacağı sonraki toplantısında raporu kamuoyu ile paylaşmayı planlıyor.

Kaynak: popsci.com


Kategoriler+ Yorum bulunmuyor

Yorum ekle