Dünyanın en büyük güneş enerjisi santrali Japonya’da inşa ediliyor


Güneş enerjisi toplam enerji yapısının giderek daha büyük bir parçası oldukça, dünya çevresindeki mühendisler, talebi karşılayacak yeterlilikte ve büyük tesislerin nasıl inşa edileceğini bulmaya çalışıyor. Japon elektronik devi olan Kyocera, dünyanın en büyük yüzen enerji santralini (ortalama kapasite dikkate alınarak) inşa etmeye başladı.

Bu tesis Kyocera’nın inşa ettiği dördüncü yüzen tesis olma özelliğine sahip , ancak bu sonuncusu en etkileyici olanı gibi gözüküyor: tesis Yamakura Barajı içinde (Tokyo’nun güneydoğusunda) yer alacak ve Mart 2018’de tamamlandığında 13,7 megawatt (MW) enerji pompalayacak. Bu tesiste 51.000 fotovoltaik panel bir araya getirilerek 180.000 metrekarelik (18 hektar) bir alan kaplanmış olacak.

Bu alan kabaca 18 futbol sahasını kaplayacak kadar büyük, dolayısı ile tesisin büyüklüğü daha kolay anlaşılabilecek.

Kyocera, yeni tesisin 4.970 ortalama evin ihtiyacını karşılayabileceğini ve çalıştığı her yıl için 7.411 tonluk CO2 emisyonunu yok edeceğini (19 bin varil petrole karşılık gelir) ilan etti.

Kyocera, yüzen tesislerin tarımsal ve sel kontrolü amaçları ile, Japonya’nın bol su yüzeylerini kullanacağını ilan etti. Doğal olarak, Asya ülkelerinde kullanılabilir arazi bulmak son derece güç bir iş, dolayısı ile bu panelleri su yüzeyinde tutmak akıllıca bir iş. Bu tesisin kurulumu ile ilgili ilk fikirler Ekim 2014 yılına dayanıyor ve Kyocera bunların pek çoğunun gelecekte yapılacağını haber veriyor.

IEEE Spectrum’dan John Boyd’un bildirdiğine göre, Kyocera bu tesisin inşatında güneş enerjisi uzmanı Ciel et Terre ile çalışıyor: Fransız kuruluşu 2006 yılından beri bu türden yüzer güneş panellerinin kullanılmasında öncü görevi alıyor. Tesisin platform destek modülleri metalsiz, geri dönüştürülebilir, yüksek yoğunluklu polietilen malzemesinden oluşturulmuş, böylece Güneş’in morötesi ışınlarından (güneş enerjisi tesisi kurulumunda her zaman bir artıdır) korunabilecek.

Ciel et Terre, buharlaşma seviyelerinin düşmesine rağmen tesislerinin su kalitesine hiç bir şekilde etkide bulunmayacağını söylüyor ve yeni kurulumun Yamakura Barajı rezervuarının dibine kurulacağını belirtiyor. Tesisin tayfuna karşı da korunma altında olduğunu söylüyorlar, böylece Japonya’nın en kötü hava şartlarına karşı dayanıklı olabilecek.

Şu anda, dünyanın en büyük güneş enerjisi santrali (yüzen ya da başka türlü), Kaliforniya’daki Mojave Çölü’nde bulunan Ivanpah Güneş Enerjisi Santralidir. Toplam enerji kapasitesi 392 MW olup kaplanan alana göre Kyocera’nın son inşaat projesinde çalıştığı alana göre 100 kat daha büyük. En önemlisi ise, güneş enerjisi teknolojisinin yerküremizde her türlü şekilde varlığını sürdürmeye başlamasıdır.

Kaynak: sciencealert.com

2 Yorumlar

Yorum ekle
  1. 1
    İSMET

    Güneş olmadığı zaman ay ışığı ile mi elektrik üretecekler. Sadece fantazi bunlar . Gündüz güneş varsa buz dolabını çalıştırıp çamaşırını yıkayıp ütünü yapmak için kaç panel kullanman gerekiyor. İnverter fiyatları kaç para haberiniz yok oturmuş havanda su dövüyorsunuz. Ha şunu derseniz anlarım akşam elektrik olmasın gaz lambasında otururuz biraz zaman geçincede yatarız diyorsanız o zaman da ülkede nüfus patlar.

  2. 2
    Hamdi Baydemir

    İsmet kardeş, keşke yorum yazmadan önce konuyla alakalı bir ön araştırma yapsaydın. O zaman, hiç olmazsa konuyla alakalı yorum yapabilecek kadar bilgi sahibi olurdun ve, ‘biz niye güneş enerjisinden bu kadar az faydalanıyoruz’ der ‘idin’…

+ Yorum yap