Dünyanın çevresini 80 dakikada turlayacak


Jules Verne'in 1872'de yayınladığı 80 Günde Devr-i Alem romanında dünya çevresini, o zamanlar için rekor bir süre sayılan 80 günde tamamlamanın kurgusu işleniyordu. Aradan 140 yıl geçti ve bugün yapay haberleşme uyduları dünya çevresindeki yörüngülerini 90 dakikada turluyorlar.

Virgin Galactic ceo'su Richard Branson, geçtiğmiz günlerde tanıttığı ve yörüngeye uydu yerleştirmede kullanılacak olan LauncherOne isimli roketinin hızından bahsederken, uyduların dünya çevresini 90 dakikada turlamasına gönderme yapıyor. LauncherOne, Mach 25 hızında (29.000 km/s) ilerleyebiliyor ve bu da dünya çevresini 80 dakikada tamamlamak anlamına geliyor.

Roket taşıyan WhiteKnightTwo isimli çift gövdeli bir uçak tarafından 15.000 metre yükseliğe çıkarıldıktan sonra serbest bırakılacak olan LauncherOne, uydu yerleştirme maliyetlerini de düşürmüş oluyor. Aşağıdaki videoda Richard Branson, adeta insanlığı kurtarıp yeni bir dünyanın kapılarını açmış gibi gururla yeni roketini anlatıyor ve bu haliyle bana Prometheus'taki kurgusal karakter Peter Weyland'ın 2025 TED konferansındaki konuşmasını hatırlatıyor: "Building Better Worlds".

Kaynak: http://www.virgin.com/richard-branson/blog/around-the-world-in-80-minutes

 

+ Yorum bulunmuyor

Yorum ekle