Dünyadaki en karanlık ve en derin yerlere yolculuk


İngiliz kaşif ve fotoğrafçı, Robie Shone Avustralya’da yaşıyor; ama bu fotoğraflara bakınca, mükemmel mağaraları keşfetmek ve fotoğraflamak için dünyadaki en derin ve en karanlık yerlere yolculuk yaptığını görebiliyorsunuz.

Araştırması için onca zorluğu göze alıp toprağın altına yolculuk yaparak Çin, Papua Yeni Gine, Alpler, Girit ve Borneo’nun derinliklerini filme aldı. Aşağıdaki fotoğraflarla siz de yeraltındaki dünyayı keşfetme deneyimine tanık olacaksınız.

Fotoğrafların çoğu düşsel ve anlatmak için kelime bile bulamıyorsunuz ve yakaladığı birçok fotoğrafın sahip olduğu farklılık ve güzellik karşısında şaşırıyorsunuz.

Shone şuana dek keşfedilmiş en derin, büyük ve uzun mağara sistemlerini fotoğraflamayı başarmış. Bu başarıya ulaşmak için Dünya’nın en derin doğal kuyusunun tabanından 200 metre yukarıda ince bir ipte sallanmak, 188 km’lik mağara sisteminin en ücra köşesini keşfetmek ve aralıksız dört günü yeraltında çekim yaparak geçirmek gibi durumlarla karşılaşması gerekse de sonunda istediğine ulaştı.

Göreceklerinizin birçoğu fotoğrafçının en şaşkınlık yaratan kareleri, çoğu 2012’de Çin’deki Wulong bölgesindeki mağara sistemine yapılan yolculuktan.

Çin Mağaraları 2012 / Wulong bölgesindeki devasa mağaraları keşfetmek için düzenlenen Hong Meigui Yolculuğu. Geçidin tam ortasına mükemmel bir şekilde yerleşmiş olan devasa kalsit çıkıntı büyük heybeti ile selamlıyor. Tartışmasız büyüklüğüyle cüceleşen Hong Meigui ekibinden Matt Ryan şaşkınlık içerisinde baka kalıyor. Bu devasa oluşum San Wang Dong’taki birçoğundan yalnızca biri.

Çin Mağaraları 2012 / Wulong bölgesindeki devasa mağaraları keşfetmek için düzenlenen Hong Meigui Yolculuğu. İnce bir ipten sarkıtılmış, bulutlar tarafından yutulmuş ve zamanda kaybolmuş küçük bir figür, anıtsal ölçekteki Cloud Ladder Hall tarafından adeta cüceleşmiş. Bir başkasının el fenerinden yayılan ışık sisi parlatıyor ancak halen karanlık ve hiçbir şey aydınlanmıyor. Doğal şartlarda oluşmuş bu oda o kadar büyük ki kendine has bir hava sistemine sahip.

Malezya, Borneo, Sarawak’taki, Mulu Ulusal Parkı’ndaki devasa mağaralar. Yapayalnız bir İngiliz mağara kaşifi Gunung Mulu Ulusal Parkı’nda Clearwater Mağarası’ndaki 1954 yılında derin yeraltı olarak isimlendirilen devasa fosilleşmiş geçidin derinliklerine rampadan inerek ilerliyor.

Destansı bir mağara keşif fotoğrafı. Tim Allen tarafından tırmanılmış olan kuyu tepesinden sabitlenmiş bir ip aracılığıyla bir mağara araştırmacısı Maelstrom’dan dışarı doğru tırmanıyor.

Fransa Vercors bölgesindeki Gouffre Berger Mağarası’nı keşfederken çekilmiş. 1000 metre derinlikte, Gouffre Berger dünyadaki en iyi spor yolculuğu olarak biliniyor. Cadoux Gölü’nü küçük bir botla geçmek. 4 metre derinliğindeki su havuzu, yıldızsız nehrin ötesine yolculuğu önlüyor.

Kaynak: http://www.imagepic.net/the-deepest-darkest-places-on-earth/

 

+ Yorum bulunmuyor

Yorum ekle