Dünya nüfusu tahminlerden daha hızlı büyüyor!


Uzmanlar, uzun  yıllar boyunca insan nüfusunun oldukça şaşırtıcı bir biçimde büyüdüğünü varsaydı. Ancak bundan sonra bu büyümenin hızı, daha da şaşırtıcı olabilir!

Population Reference Bureau (PRB)’de yayımlanan son bir rapora göre, 2050 yılı itibari ile dünya nufusu 9,9 milyara erişecek.

Gezegende günümüzde tahmini 7,6 milyar yaşıyor; o halde matematik kurallarını uyguladığımızda, küresel nüfusun önümüzdeki 35 yıl içerisinde bugünden %33 daha fazla olacağını öngörebiliriz.

Bu öngörü, Birleşmiş Milletler’de en güncel verilere göre hazırlanmış olan ve 2050 yılı ile birlikte 9,6 milyar insana ulaşacağımızı varsayan rapora göre daha büyük bir rakam.

Dünya nüfusunun bu kadar hızlı büyümesinin elbette birkaç farklı sebebi var. Bunlardan biri; insanların, sağlık, beslenme ve yemeğe erişimlerindeki ilerlemeler sayesinde,  tarih boyunca hiç olmakları kadar uzun ömürlü olmaları.

Birleşmiş Milletler Raporu’nda ayrıca, üreme yaşındaki insan sayısının arttığı ve daha gelişmiş  alanlara göçün arttığına da değiniliyor.

PRB raporuna göre ise; gelecek 35 yıl içerisinde nüfus artış oranının en yüksek olacağı bölge Afrika. Örneğin  Nijerya nüfusunun 2050 yılı itibari ile iki katına çıkacağı öngörülüyor.

Birleşmiş Milletler Raporu da bu bulguları desteklemekte.  İlgili raporda, şimdi ile 2050 yılı arasındaki nüfus artışınının yarısından fazlasının Afrika kıtasında gerçekleşmesini beklediklerine dair yorumlar yer alıyor.

Hızlı nüfus artışının, tahmin edilebileceği gibi; su ve yemek kıtlığı gibi gelecek nesilleri tehlikede bırakacak getirileri olabilir.

Ve asıl büyük sorı;  tüm bu insan kalabalığı ile birlikte, hep beraber nasıl Mars’a yerleşeceğiz?

Kaynak: sciencealert.com

 

3 Yorumlar

Yorum ekle
 1. 1
  Büşra DİN

  Dünya’da gereksiz insanlar da bulunuyor. Aslında insanlar gereksiz çünkü homo sapiens sapiens adıyla anılan canlı türü evrimde yayılmacıdır, istilacıdır, yok edicidir. Buradan savaşların ne kadar gerekli olduğunu anlıyoruz, yeri geldiğinde savaşlar yasaldır. İnsan diye övülen bir kimyadır, bir karış topraktır. Gerek olan insandan daha üstün varlıklardır asıl onlar yaşamalıdır. Dünya herkese yetecek kadar geniş ama kişilerin açgözlülüğünden dolayı dünya dar; Öyle değil o, dünya belli sayıda insanı barındıracak kadar geniştir. Yoksa evren büyük, dünya küçüktür.

 2. 2
  Hamdi Baydemir

  Büşra kardeşin neyi doldurup neyi boşalttığına değinmeyeceğim.
  Yorumum, makalenin son cümlesine olacak: Mars’a dolmuş seferleri başladığında kesinlikle ya bizi burada bırakıp siz gideceksiniz, ya da siz burada kalıp bizi Mars’a göndereceksiniz.
  Biz kimiz; dünyanın tüm afrikalıları,
  Siz kimsiniz; dünyanın efendileri.
  Mars’ giderken bizi de götüreceğiniz fikri çok komiğime gidiyor. Velev ki, ‘maraba’ olarak bile olsa…

 3. 3
  fatih kaya

  savaş gerekli mi? o acıları çekip, ölen kişi sen değilken bunu ne hakla söyleyebiliyorsun? sen hiç evinin önünde oyunu oynarken kafana bir yağmur gibi yağan yağan bombalarin arasinda kaldin mi? kıtlık ne demek? ailendekiler teker teker bu dünyayı terk ederken senin daha 7-8 yasinda hayata sadece eglence gozuyle bakan biri oldugunu dusunsek… savaslar olsun birileri ölsün demek, inan okadar kolay ki… Ama konu baskalariysa tabii ki. empati yapmak en sevdigin yakinindaki arkadasina bir seyler ismarlamak.onun ask acisini dinlemek degil maalesef. uzuluyorum… dunya da bu dusunceye kapilan insanlarin olmasinin tek nedeni dunyadaki etnik temizlenme konusunda yapilan filmler propagandalar yuzunden bu hale geliyoruz…

+ Yorum yap