Dünya Hepatit Günü, 28 Temmuz 2012


Sevgili okuyucularımız, her yıl 28 Temmuz, Dünya Hepatit Farkındalık Günü olarak çeşitli etkinliklerle kutlanmaktadır. 28 Temmuz'un seçilme sebebi "Hepatit B yüzey antijeni (HBsAg)" kaşifi (bu sayede Hepatit B'nin ilacının bulunmasında çok büyük rol oynamıştır) bilim adamını doğum gününde onurlandırmak içindir.

Bu kısa yazımızda Hepatit B ve C'yi tanıtacak ve yarın (28 Temmuz 2012) yapılacak etkinlik hakkında bilgi vereceğiz. Hepatit B ve C karaciğerde yerleşen, genel olarak kan ve cinsel ilişki ile bulaşan (C daha az geçer) virüslerin yol açtığı, karaciğerde ciddi tahribata yol açabilen hastalıklardır.

Hepatit B gelişmiş ülkelerde üstesinden gelinmiş bir hastalık olmasına rağmen, az gelişmiş veya gelişmekte olan ülkelerde hâlâ ciddi bir sorun olmaya devam etmektedir. Hepatit B'nin en çok bulaştığı bilinen kaynakları steril edilmemiş aletlerle (başkasının kullanmış olduğu) traş olmak, diş fırçalamak ve korunmasız cinsel ilişkide bulunmaktır. Doğal olarak hepatit B yüzey antijeni içeren kan örneğinin hastaya verilmesi de önemli bir geçiş kaynağıdır. Dövme yaptıran kişiler de kullanılan mürekkep ve iğnelerin her seferinde değiştirilmesi gerektiğini bilmelidir. Damar içi uyuşturucu kullanan kişilerde de Hepatit B vürüsü hızla yayılabilir. Hepatit B normal erişkinlerde %95 oranında iyileşir ve kanda hastalığın yenildiğine dair bilgi veren "Anti-HBs" antikoru oluşur. Diğer %5'lik kısımda ise hastalık kronikleşir. Karaciğer enzimleri olarak bilinen ALT ve AST değerleri yükselir, karaciğerde şişlik görülür. Kronikleşen hastalarda yüzey antikoru ve yüzey antijeni (sırası ile Anti-HBs ve HBs-Ag) beraberce bulunduğu için bu kişilere taşıyıcı denir. Bu kişiler hastalığı aktif olarak bulaştırır. Bu kişilerin hastalığın nasıl bulaştığını bilmesi ve bulaşmasına yol açacak davranışlardan kaçınması gerekir.

Hepatit C'nin henüz bir aşısı yoktur. Hastalık %80-90 oranında krınikleşir. Oldukça tehlikelidir. Karaciğer sirozu, karaciğer kanseri ve karaciğer nakline kadar gidebilecek ağır tablolar ile karşılaşılabilir. Bu hastalıktan kurtulduğu bildirilen birkaç kişinin kır havası aldığı, müzik ve dans ile neşeli saatler geçirdiği ve hastalığı yeneceğine olan inancını kuvvetlendirdiği, tabii ki önerilen ilaçları kesintisiz olarak kullandığı belirtilmektedir. Hepatit C bulaşan kişinin bu önerileri yerine getirmesinde fayda vardır.

Hepatit B ve C'ye ciddi yaklaşılması gerekir. Bu hastalıkların bulaşması için gereken kan zerresinin miktarı, AIDS için belirtilen miktardan tam 100 kat daha küçüktür. Bu da hastalığın neden daha çabuk bulaşabildiğini anlatmaya yeter sanıyoruz.

Şimdi gelelim, yarın yapılacak etkinliklere ve Guinness Rekorlar Kitabı'na girmesine çalışacağımız rekor denemesine… Etkinlikler yarın (28.07.2012) Galatasaray Lisesi önünde saat 10:00'da buluşma ile başlayacak, karaciğer hastalıkları ve hepatitler ile ilgili pankart ve dövizler taşınarak Taksim Meydanı'na gelinecek. Burada yapılacak çok kısa konuşmalardan sonra "üç maymun" olarak bilinen "görmedim, duymadım, konuşmadım" hareketleri saat tam 12'de tam 12 kere tekrarlanacak. Buradaki 12 rakamının açıklığa kavuşturulması gerekiyor, dünyada her 12 kişiden birinde bir karaciğer hastalığı mevcut. Daha önce Dünya Sağlık Örgütü ve Dünya Hepatit Birliği'nin ortak çalışmasında "Am I 12?" (On iki kişiden biri miyim?) sloganı atılmış idi. Bütün okuyucularımızı hepatitler hakkında bilgi sahibi olmaya, kendinde var mı, yok mu diye test yaptırmaya ve bulaşma yöntemleri hakkında bilgili olmaya davet ediyoruz. Unutmayınız, bulaşıcılığı AIDS'ten 100 kat daha fazla olan çok tehlikeli iki hastalıktan söz ediyoruz…

Bir açıklama da "üç maymun" hakkında olacak. Üç bilge maymunun simgelediği "görmedim, duymadım, konuşmadım" sözleri, basitçe bu hastalıklar hakkında, hasta, hasta yakını ve bu işin profesyoneli olmayan herkesin ilgisiz ve bilgisiz kaldığını simgelemektedir. Ayrıntılar için http://en.wikipedia.org/wiki/Three_wise_monkeys adresine bakabilirsiniz. Burada da anlatıldığı gibi, Batı dünyası üç bilge maymun motifini ilgisizlik ve bilgisizlik olarak kullanmaktadır.

Etkinlik ile ilgili ayrıntılar için http://www.turkkaracigervakfi.org/ sitesine bakabilirsiniz.

+ Yorum bulunmuyor

Yorum ekle