Dünya’daki tüm rüzgarların haritası


Görmüş olduğunuz NASA'nın matematik modellemeler kullanarak hazırlamış olduğu bir harita. Bilim adamları bu modelleri kullanarak Mayıs 2005 ile Mayıs 2007 arasında gerçekleşmiş rüzgar hareketliliklerini ve diğer atmosferik değişimleri bütün bir simülasyon olarak hazırladı. Bu resim de o iki yıldan oluşan bir görüntü.

Modelin yaratıcılarından Bill Purham "Fikrin temeli her hangi bir zamanda atmosferin nasıl gözüktüğünü gösteren bir yüksek kaliteli görüntüyü elde edebilmek." diyor.

Yüzeydeki rüzgarları (şu anki halinizle dışarı çıktığınızda hissedeceğiniz şey) beyaz olarak görebilirsiniz. Atlantik Okyanusu ve Doğu Çin denizindeki parlak beyaz noktalar ise hortumlar. Bu sırada, renklendirilmiş akıntılar ise yaklaşık 10.000 metre yükseklikteki rüzgarları gösteriyor. Bu yüksek seviye rüzgarların şiddetleri renklendirmeyle derecelendirilmiş ki bu saniyede 0 ile 176 metrelik hız aralığını içeriyor. Kırmızı olanlar tahmin edildiği gibi en hızlıları.

NASA'nın uyduları yörüngeden eşzamanlı Dünya ile ilgili bir çok rüzgar ve diğer atmosferik olayları topluyor ve günde dört defa bu veriler Goddard Dünya Gözlem Sistem Modeli (GEOS-5) denen modele aktarılıyor. Ek olarak yapılan hesaplamalarla birlikte kürenin daha uyduyla taranmamış kısmı için tahmini harita çıkarılabiliyor.

GEOS-5 ayrıca Dünya üzeyindeki sıcaklıkları; kar miktarlarını, toz , deniz tuzu, karbon ve sulfatların hareketliliklerini modelleyebiliyor. Bu gibi daha fazla bilgiye ulaşmak için tıklayın.

 

Kaynak: http://www.popsci.com/article/science/map-winds-all-over-world

 

+ Yorum bulunmuyor

Yorum ekle