Dövmelerin kalıcı olmasını sağlayan şey nedir?


Northwestern Üniveristesi’nden dermatoloji profesörü Dr. Anne Laumann, dövmeyi kalıcı yapan şeyin, dövme mürekkebi pigmentlerindeki parçacıklar sayesinde olduğunu söylüyor.

Dövme yapılırken, dövmenin deriye nüfuz etmesi ve epidermisin hemen altındaki derinin ikinci tabakasına mürekkep enjekte edilebilmesi için mekanize edilmiş bir iğne kullanılıyor. Bu süreçte deri hasar gördüğünden dolayı, vücut, yabancı parçaları içine çekmeye çalışan ve kan dolaşımında onları yok eden akyuvarlar ile tepki veriyor.

“Pigmentlerin orada kalmasının nedeni, pigment parçalarının akyuvarlar tarafından yutulamayacak kadar büyük olması, bu yüzden pigmentler orada kalmayı başarıyor,” diyor Laumann.

Dövmelere olan ilgi gün geçtikçe artıyor. 2010 yılında yayımlanan bir rapora göre Amerika’daki 18 ila 29 yaşları arasındaki bireylerin yaklaşık yüzde 40’ının en az bir tane dövmesi bulunuyor.

Dövmelerin çekici kılan şey, kalıcı olmaları. Ancak Laumann “Erkek arkadaşınızın ismini vücudunuza dövme yaptırır ve daha sonra başkası ile evlenirseniz bu sorun yaratabilir,” diyor.

Ayrıca, dövmeler yaş ilerledikçe vücutta sorunlar yaratabiliyor. Mürekkep, deriye derin şekilde enjekte edildiğinde bulanıklaşıyor ve bu da, pigmentlerin asıl dövme yapılması gereken alanı aşıp yayılmasına neden oluyor. Dövmedeki, vücutta zamanla meydana gelen değişikliklerden dolayı oluşan solma ve bozulma da yaygın sorunlardan biri. Kalıcı makyaj ya da dövme, vücudun zamanla sarkması ya değişmesinden dolayı, yıllar sonra memnuniyetsizliğe yol açıyor.

“Siz yaşlandıkça vücudunuzdaki deri de değişiyor,” diyor Laumann. “Bu yüzden, pigmentler zamanla hareket ettiğinden dolayı, dövmenin renginin solmasının yanı sıra, dövmedeki şeklin kenarlarının yıl geçtikçe bozulma ihtimali de yükseliyor,” diyor.

Solmuş olması ya da yaptıranın pişmanlığından dolayı dövmenin artık istenmemesi durumunda, dövme yakılabiliyor ya da başka işlemlerle de silinebiliyor, ancak dövmeyi silmek için en güvenli yöntem, lazer.

Lazer kullanarak dövmeyi yok etmek için, ışık demeti bir renkte (çoğu zaman siyah) toplanıyor ve pigmentler, akyuvarlar tarafından yok edilebilecek küçüklüğe gelene kadar kırılıyor. Bu süreç, birçok seansta, dövmenin büyüklüğü ve rengine bağlı olarak değişiyor. Kalıcı dövmenin yok edilmesi yara izine yol açabiliyor.

“Dövme yok etmekle ilgili en büyük problem, dövmenin tamamen silinmesinin gerçekten zor olması,” diyor Laumann. “Lazer kullanma, daha sonraları vücutta renkli bölge bırakıyor, yani demek istiyorum ki gerçekten çok zor. Bu işlem, çok uzun sürüyor ve lazer, çok pahalı bir yöntem.”

Annenize olan sevginizi ifade etmek için derinize mürekkep enjekte etmek yerine belki de ona hoş bir kart verebilirsiniz.

 

Kaynak: popsci.com

 

+ Yorum bulunmuyor

Yorum ekle