Dongbu Robot, Bilim.org özel performansı


Neotech Teknoloji Ürünleri A.Ş.’nin ithal ettiği ve bu yıl düzenlenen İTÜ Robot Olimpiyatları 2012’de de tanıtımı yapılan Hovis Lite marka Dongbu Robot, Neotech’te Bilim.org için yeteneklerinden bir kaçını gösterdi. İlk videomuzda Dongbu Robot şınav çekiyor ve kungfu yapıyor. İkinci videomuzda ise öne ve arkaya takla atıyor ve yeniden ayağa kalkabiliyor.

Dongbu Robot, 16 adet DRS-0101 akıllı servo motor sayesinde bir çok hareketi kolaylıkla yapabiliyor. Bu hareketleri bir yazılım sayesinde programlayarak bir kumanda aracılığı ile yaptırabiliyorsunuz. Dongbu Robot bu haliyle bir oyuncak olmaktan çok, robotlara meraklı olanların hobi olarak ilgilenebilecekleri çok fonksiyonu bir İnsansı Robot Eğitim Kiti.

Hovis Lite Dongbu Robot kitinin özellikleri:

Boyut           : 348mm (boy) x 175mm (en) x 112mm (derinlik)
Ağırlık          : 1.450g
Kontrolör    : Atmega128 MCU
Pil                : 7.4V 2,800mA Li-Po
Esneklik     : 16 servo motor (Maksimum: 32) (Model: DRS-0101; Tork: 12 kgf.cm @7.4V; Hız: 0.166s/60o; Geri dönüşler: Pozisyon, Hız, Sıcaklık, Voltaj, vs.; Motor: Metal fırçalı DC çekirdek; İşlem Açısı: 320o)
Sensörler   : Uzaklık Sensörü (2 pozisyon algılayıcı ile), Işık Sensörü, Ses Sensörü, Jiro Sensör (ayrı satılır)
Kontrol        : Kızıl ötesi ile kontrol, ZigBee (ayrı satılır)
Yazılım        : DR-SIM, DR-Visual Logic
Ekstralar     : DRS-0201(24Kgf.cm) ile uyumlu, Omni tekerlek dönüşümü, 3.5” MID,  Alternatif renkler; Kırmızı, Mavi, Yeşil

Robot Kiti ile birlikte gelen DR-SIM yazılımı ile robotunuz bilgisayara bağlanabiliyor ve motorları kontrol edilerek istenen hareketler oluşturulabiliyor.

Yine kitle birlikte gelen DR-Visual Logic yazılımı sayesinde de oluşturulan motor ve sensör yönetimi robota aktarılabiliyor.

Ayrıca bakınız: İTÜ Robot Olimpiyatları 2012 ardından

 

+ Yorum bulunmuyor

Yorum ekle