Dönemin Gözdeleri: 3 Boyutlu Yazıcılar


Dijital üretim: 3D yazıcılar hakkında bir çok söylenti dolanıyor. Ama asıl olan şu ki, bu yazıcılar hızla üretime entegre hale geliyorlar.

RedEye; Minnesota merkezli bir şirket. Şirkette 100 adet 3 boyutlu yazıcı ile yapılanlara küçük bir pencereden bile baksanız, gelecekteki büyük çerçevenin içini dolduracak mucizeyi görebilirsiniz. Burada inovatif bir yapım sürecinin imalatın ortasına nasıl oturduğunu görüyoruz.

3 boyutlu yazıcılar kesme, delme gibi ek üretim işlemleri olmadan tabaka halindeki bir maddeden yepyeni bir metaryal inşa ediyor. Bunu yaparken bir çok yöntem kullanabiliyor ve  hatta küçük bir yazılım değişikliği ile yazıcı bu yöntemlere uyum sağlayabiliyor. Işte bu uyum kabiliyeti; tek seferlik ürün, prototip, maket gibi malzemelerin yapımında 3D yazıcıları popüler kılıyor.

3D yazıcılara şüpheyle yaklaşanlar da yok değil. Çin’de Apple başta olmak üzere birçok elektronik eşya parçasının üretimini yapan Foxconn’un patronu Terry Gou da konuya şüpheyle yaklaşıyor. Gou, 3D baskıyı gerçek üretimde herhangi ticari değeri olmayan bir hile olarak nitelendiriyor.

Gou haklı olabilir mi?

Burada yan (ek) üretimin ana imalatın yerine geçmesi gibi bir anlam olmadığını belirtmek gerekir. Teknoloji hızla gelişiyor da olsa bitmiş yazıcı ürünlerinin dayanıklılığı üreticinin isteğinden geride kalabilir. Ayrıca 3D yazıcılar seri üretim hatları kadar hızlı ve düşük maliyetli parça üretmiyor olabilir. Bununla birlikte, 3D yazıcıların Airbus, Boeing, GE, Ford ve Siemens gibi dünyanın büyük üreticileri tarafından kullanılmalarını sağlayan özellikleri de var.

3 boyutlu yazıcı ve servisleri küçük ama hızla büyüyen bir pazar. Wohlers Associates’e göre 2011’den bu yana %29 büyüyerek 2,2 milyar $ değere ulaştı. Üreticiler bu yeni teknolojiyi daha yakından tanıdıkça prototiplerden ana ürünlere doğru kayma da başladı. Wohlers, geçtiğimiz yılın hazır ürün pazarının %25’ten fazlasını 3D baskılarının oluşturduğunu düşünüyor.

3 boyutlu yazılar gün geçtikçe daha iyi ürünler ortaya koyuyor. Havacılık ve uzay sanayi, küçük çapta da olsa, 3D baskılara kucak açtı. Belçika ve Fransa’da 3D yazıcılar insanların evlerine girmeye başladı. Tüm bu gelişmeler hayatımızda 3 boyutlu yazıcılara yer açmanın zamanının geldiğini söylüyor.

 

 

Referanslar:

http://www.economist.com/news/technology-quarterly/21584449-how-3d-printers-work
http://www.economist.com/news/technology-quarterly/21584447-digital-manufacturing-there-lot-hype-around-3d-printing-it-fast
 

 

+ Yorum bulunmuyor

Yorum ekle