Doktorunuz gerçekten ağrınızı hissedebiliyor


’Bu sadece çok az ağrıtacak ‘’ lafını kullanan doktorlara karşı bir intikam.

Sağlığınız kendi başına bir ödüldür derler, fakat sağlığınız doktorunuz için de bir ödül olabilir mi? Geçtiğimiz günlerde yayınlanan moleküler psikiyatri araştırmasına göre; doktorlar hastalarının ağrılarını iyileştirmekte olduklarını hissettiklerinde, beyin aktiviteleri, plasebo etkisi altında olan hastaların beyin aktiviteleri ile aynı oluyor. (plasebo etkisi: herhangi etkisi olmayan bir ilaç alındığında bile, hastanın psikolojik olarak ‘’ilaç içiyorum, iyileşeceğim’’ psikolojisi ile tedavi olmasıdır).

Harvard’lı araştırmacılar 18 doktoru hile yolu ile ya ağrısı olan hastalarını rahatlattıklarını ya da acı çekmelerine göz yumduklarını düşündürdüler. Bunların hepsi, araştırmacıların doktorların beyin aktivitelerini görebileceği fMRI tarayıcısı içinde gözlemlendi.

Araştırmaya katılan doktorlara ağrıyı dindiren elektronik alet kullanacakları söylenildi. Bunu inandırıcı hale getirmek için, araştırmacılar doktorlara öncelikle ısıyla ağrı verdiler ve sonra da sahte cihazı kullanarak onları iyileştirdiler (gerçekte ısıyı azalttılar). Doktorların beyin aktiviteleri fMRI tarayıcılarıyla görüntülendi, böylece araştırmacılar beyinlerinin ağrıdan etkilenen kısımlarını belirleyebildiler.

Sonrasında, doktorlara hastaları üzerinde rutin bir sınav yapmaları ve kendilerinin empatize yapabilme kabiliyetlerini kullanarak soruları yanıtlamaları istendi. Son olarak, doktorlar, aynalar sayesinde dışarıdaki hastalarıyla göz kontağı kurabilecekleri fMRI tarayıcısına girdiler. Hastaların ağrılarını ya cihazı kullanarak geçirmeleri ya da kontrol tuşuna basarak ağrıyı bir yerden bir yere etki ettirmemeleri söylenildi.

Acıyı dindirme tedavisini etkinleştirmediklerinde hastalarının yüzündeki ağrı ifadesini; etkileştirdiklerinde ise yüzlerindeki rahatlama ifadesini gördüler. Doktorlar tedaviyi uyguladıklarında ve hastalarındaki rahatlamayı gördüklerinde, beyinlerinin bir bölümünün plasebo etkisi ile bağlantılı olarak etkileşti. Empati kurabilme yeteneklerinin çok olduğunu rapor eden doktorlar genellikle hastaları iyileşmiş hissettiklerinde beyinlerindeki ödülle bağlantılı olan bölgeleri daha çok etkileşim gösterdi. Daha önceki araştırmalar, hastalar plasebo etkisindeyken beynin her iki kısmının da harekete geçtiğini gösterirdi fakat bu doktorların da aynı şekilde etkilendiklerini gösteren ilk çalışmaydı.

Nörolojik olarak, doktorlar tedaviyi uyguladıklarında hastalarının daha iyi olmasını beklediler ve beyinleri, sonucu bir ödül olarak algıladı. Hastalarla aralarındaki empati gücü ne kadar çoksa, iyileşmeyi daha büyük bir ödül olarak algılanılıyordu.

 

Kaynak: popsci.com

 

+ Yorum bulunmuyor

Yorum ekle