Diyet, kolesterol ilacına etki ediyor


ABD'deki bilim adamları, kolesterol düşürücü ilaçlar verilen kişilerin diyetindeki bakır ve çinkonun statin ilaçlarının etkisine olumsuz tesirde bulunduğunu söylüyor.

Seattle'deki Washington Üniversitesi'nde bulunan bir laboratuardaki bir yaz projesi beklenmedik bir sonuç verdi. Stanley Fields'in grubundan Douglas Fowler, ilaçların 52 metabolit ile birleşmesinin maya hücrelerinin gelişmesi üzerindeki etkisini araştıracak bir proje ile yola çıktı. Fowler, şöyle konuşuyor: “Yazın sonunda, çok faydalı bir bilgi elde edememiştik, ancak ben fikrin iyi olduğu konusunda emindim”. “Deneylere devam ettik ve beklenmedik bir sonuçla karşılaştık: bakır ve çinko, statin isimli ilacın etkinliğine zarar veriyordu”.

Lovastatin varlığında, bakır ve çinko yüksek ergosterol ve ilgili ara ürünlerin seviyelerini artırıyor

Statinler, kolesterol sentezinden sorumlu bir enzimi bloke ederek çalışıyor ve kalp hastalıklarını önlemek için kullanılıyor. Gıdayı parçalayarak enerji sağlayan ve metabolizma ismi verilen süreçte yer alan metabolit isimli moleküllerin vücutta ilaçlarla etkileşebildiği biliniyor, ancak bu etkileşimlerin nasıl gerçekleştiğini anlamak ilacın performansını artırabilir ve yan etkileri azaltabilir.

Araştırma ekibi, lovostatin varlığında metal iyonlarının mayada gelişmeden sorumlu bir kolesterol türevi olan ergosterolün yapılmasından sorunlu proteinlerin düzeyini azalttığını buldu. Testlere devam eden ekip, kültürlü memeli hücrelerinde bu testi yineledi ve kolesterol ile aynı sonuçlara ulaştı.

Fowler, şöyle diyor: “Hücrelerde binlerce metabolit var”. “Bu metabolitlerle ilaçların arasındaki etkileşimden ciddi etkiler ortaya çıkabilir, örneğin, ette, peynirde ve kırmızı şarapta bulunan tiramini yüksek miktarda içeren gıdalar ile antidepresanlar bir araya geldiğinde sonuç ölümcül olabilir”.

Guri Giaever, Kanada'daki Toronto Üniversitesi'nde gen fonksiyonu ve gen yolları üzerine çalışıyor ve şöyle diyor: “İlaç-metabolit etkileşimlerini anlamak özel bir ilacın etki mekanizmasındaki metabolizmaya bağımlı değişmeleri ortaya çıkarabilir, böylece hasta bakımı üzerinde devasa bir etki yakalanmış olur”. “Maya uzmanları arasında genetik geçmişin deneysel sonuçları nasıl etkilediği konusunda çok tartışma dönüyor. Ancak son zamanlarda bir hücrenin metabolik durumunun katkısı düşünülüyor”.

Fowler, şöyle tamamlıyor: “Mevcut teknoloji ile, binlerce metabolit ayrılabilir ve yeni ilaç adaylarının fonksiyonunu ve zehirliliğini belirlemek için faydalı bir yol haline gelir”.

Aktaran: Elinor Richards 

Kaynaklar

http://www.rsc.org/chemistryworld/News/2011/January/27011101.asp

Suppression of statin effectiveness by copper and zinc in yeast and human cells
Douglas M. Fowler, Sara J. Cooper, Jason J. Stephany, Natalie Hendon, Sven Nelson and Stanley Fields, Mol. BioSyst., 2011, 7, 533
DOI: 10.1039/c0mb00166j

+ Yorum bulunmuyor

Yorum ekle