Diğerleri değil de neden Tesla hayatta?


Bir elektrikli araç girişimi daha bize hoşçakal dedi. Vehicle Production Group, hayata geçirmeyi planladığı doğal gaz ile çalışan araç projesini sonlandırdığını duyurdu. Bloomberg’e göre; şirket artık proje ve çalışanları için yeterli finansmanı sağlayamıyor.

Bu gelişmenin ardından, büyüyen elektrikli araç başarısızlıkları listesine VPG de eklenmiş oldu: Bright Automotive (elektrik dağıtım aracı) , Carbon Motors (dizel yakıtlı polis aracı), Aptera Motors (3 tekerlekli polis aracı), Coda Automotive (ucuz sedan tipi elektrikli araba, Fisker Automotive (hibrit spor araba) ve sayamadığımız onlarcası.

Bu listede olmayan bir isim var; Tesla Motors.

İsim babası Nicola Tesla gibi, Tesla Motors’un çağdaşlarına göre önemli bir artısı var: yenilikçilik ve sıkı çalışma. Tesla’nın elektrikli araç krizinde ayakta kalmasını sağlayan sebeplerden biri yeni Model S; yeniliklerle dolu, yüksek performanslı ve gizlediği detaylarla bir o kadar etkileyici. Consumer Reports bu hafta özel olarak yayınladığı incelemede bugüne kadar test ettikleri en iyi araç olarak Model S’ten söz ettiler. Araç kullanıcılarına 208 ila 265 millik bir sürüş yelpazesi sunuyor ve tam şarj sıradan bir 240 volt prizle altı saat sürüyor.

Peki, Tesla’nın farkı nerede saklı?

Deneyim…  Diğer bütün elektirikli araç şirketleri çokça hayal ama az bir deneyim ile gelenekçi araba üreticileri tarafından kuruldu. Buna karşın Tesla’nın  kurucusu Elon Musk’ın geçmişinde kurulmuş ve başarıyla yönetilmiş  bir çok şirket (PayPal, Space X) vardı. Elon, stresli ve zor zamanlar için gereken cesaret ve zekaya sahipti.

İyi ortaklar… Elon şirketin sadece bir kaç bin elektrikli otomobil satarak uzun süre hayatta kalamayacağını biliyordu. Bu yüzden, daha fazla gelir elde etmek adına diğer otomobiller için pil paketleri sattı. Toyota ve Daimler AG sadece bu pilleri satın almakla kalmadı, Tesla için yatırım da yaptı.

Zamanlama… Model S için üretim alanı gerekliydi. Şans bu ki, 2009 yılında otomobil endüstrisinde küçülme gerçekleşti. GM ve Toyota ortaklığı bozuldu ve üretim kesildi. Tüm bunlar olurken, Elon değeri 1 milyar dolar olan bir fabrikayı sadece 42 milyon dolara aldı. Böyle bir sermaye desteği ile başlangıç yapabilmek şüphesiz ki çok faydalı oldu.

Tesla’nın bu zaferi, bir yalın girişimin olmazsa olmazı aksiyonları hakkını vererek yapmasından geçiyor: hipotez odaklı iş modeli, ofisten çıkıp hipotezini test etme, ürünü iteratif adım adım inşa eden çevik gelişim, atik takım ve çabuk başarısız olup süratle değişim.. Görünen o ki, ülkemizin de yalın teknoloji girişimlerine ihtiyacı var.

 

Referanslar:

http://www.forbes.com/sites/joannmuller/2013/05/11/the-real-reason-tesla-is-still-alive-and-other-green-car-companies-arent/
http://www.consumerreports.org/cro/magazine/2013/07/tesla-model-s-review/index.htm
http://www.teslamotors.com/

 

1 yorum

Yorum ekle

+ Yorum yap