Deniz suyunun tuzdan arındırılmasında akış elektrotları kullanılabilir


Dünya üzerinde, milyonlarca kişi içilebilir ve temiz suya ulaşamıyor. Küresel olarak nüfusun artması ve içilebilir su kaynaklarının düzenli olarak kirletiliyor olması, deniz suyunun saflaştırılabilme özelliğini giderek daha önemli bir hale getirmektedir. Güney Kore’den bilim adamları kapasitif deiyonizasyon olarak bilinen bir su islah yöntemini geliştirerek büyük ölçekte deniz suyunun tuzunun giderilmesinde kullanılabilmesini araştırmaktadır. Kapasitif deiyonizasyon bir elektrik akımı kullanarak, birbirine karşıt konumlarda yerleştirilmiş elektrotlardan geçen sudaki katyonları ve anyonları gidermektedir.

Chungnam Ulusal Üniversitesi’nden Moon Hee-Han ve Kore Enerji Araştırma Enstitüsü’nden Dong Kook-Kim tarafından yönetilen araştırma ekibi süspanse karbon malzemeden üretilmiş akış elektrotları geliştirdi. Bu yaklaşım yalnızca daha enerji etkin değildir – geleneksel kapasitif deiyonizasyonda olduğu gibi bir deşarj adımına ihtiyaç duymaz – , aynı zamanda sistemdeki akış elektrotlarının sayısını artırarak basitçe ölçek büyütmesi yapılabilir. Yury Gogotsi, Drexel Üniversitesi’nde çalışan bir kapasitif deiyonizasyon uzmanıdır ve Moon ve arkadaşlarının geliştirdiği akış diziliminin, teknolojinin karşılaştığı temel sorunlardan biri olan küçük elektrot boyutlarının tuz iyonlarını elektro-sorbe etmesinin önüne geçtiğini belirtiyor.

“Teoride, bir akış elektrodu yalnızca tank boyutu ile sınırlanan sonsuz bir kapasiteye sahiptir ve büyük ölçekte sudan tuz giderilmesi için kullanılabilir ve belli bir nüfusun içme suyuna kavuşması sağlanabilir” diyor.

Çalışma her ne kadar tam olarak ispatlanmamış olsa da, elektrot süspansiyonunun daha çok geliştirilmesi ile etkinliğin daha fazla artırılmasının mümkün olduğunu belirten Gogotsi, sözlerini şöyle tamamlıyor:

“Ortalama olarak, bu sistem tasarımının en uygun hale getirilmesi orta ve büyük ölçekte sudan tuz giderme işlemlerinde yeni bir çözüm olarak ortaya çıkabilir”.

 

Kaynaklar: http://www.rsc.org/chemistryworld/2013/03/sea-water-desalination-capacitive-deionisation

Sung-il Jeon et al, Energy Environ. Sci., 2013, DOI: 10.1039/c3ee24443a


Kategoriler+ Yorum bulunmuyor

Yorum ekle