Darpa’dan engelleri aşan robot


Darpa'nın Pet-Proto robotunun engelli yollarda ilerleyeyişini gösteren, terminator kovalaması  ile ilgili kafanızdaki kötü hayallari atmanıza yardımcı olduğunu gösteren bu videoya bir göz atın. Robot takibinin gerçeğe dönüşmesi kısa bir zamanda ve sessizce gerçekleşecek.

Bu videoda  Darpa'nın Atlas robotu olan Pet-Proto, öncelikle Darpa robotunun meydan okumasındaki (DRC)'deki robotların karşılaştığı engellere benzer engellerle karşı karşıya bırakıldı. Robotun engeller üstünde ve etrafında manevra yapması için, kendi kendini yöneterek karar verebilme, hareket kabiliyeti ve el çabukluluğu gibi robot  kabiliyetleri test edildi.

Darpa robotunun meydan okuması tüm bunları test edecek ve tehlikeli, aşınmış, insanlar tarafından idare edilen bir çevredeki koşullara uygun olacak kabiletelerini ölçecek bir grup görevde yer alacak. Takımların DRC'nin B ve C kısımlarına  katılacak ve, 2013 ve 2014te gerçek  olağanüstü-yanıt  olarak  meydan okuma olaylarında  kullanmak üzere olan  Atlas robotun modifiyeli sürümene ulaşmak için kapışacaklar.

Bu robot, gerçek gelişmeler yapmakta olan PETMAN robottan türetildi.

Petman tüketim robotu çeşidi olarak ortaya çıktı ve Frederik Pohl'un,1954t'eki The Midas Plague adlı kısa hikayesinde tanıtılmıştır.

Şu an için rahat olabilirsiniz .Bu robotun, Terminator'ün insafsız kovalamasına denk olabilmesi için daha çok uzun yolu var.

Kaynak: http://www.technovelgy.com/ct/Science-Fiction-News.asp?NewsNum=3797

 

1 yorum

Yorum ekle
  1. 1
    Erol Kethüda

    Robot bilimi çok hızlı ilerliyor. Gelecekte bir çok alanda robotlar işlerimizi halledecek. Belki insanlara gerek bile kalmayacak bir çok alanda. Her işi yapabilen robotlar düşünürsek… ! HAL 9000’in beden bulmuş hali bizleri ortadan kaldıracak mı?

+ Yorum yap