Danimarka’nın rüzgâr enerjisi üretimi ulusal talebini aştı


Yenilenebilir enerji konusuna gelindiğinde, Danimarka gerçekten süper bir iş yapıyor. Dün, Danimarka’nın rüzgâr tarlaları, ulusal elektrik talebinin %116’sını üretti ve ülkenin Norveç, Almanya ve İsveç’e güç ihraç etmesini sağladı. The Guardian gazetesine göre, bu değer geçen Cuma sabahı %140’a ulaştı.

Avrupa Rüzgâr Enerjisi Birliği’nden Oliver Joy, The Guardian’a verdiği demeçte şöyle konuştu: “Gücünü %100 yenilenebilir enerjiden alan bir dünya fantezi değil. Rüzgâr enerjisi ve yenilenebilir kaynaklar karbonlaşmanın azalmasına bir çözüm olabilir – ayrıca yüksek talep olan zamanlarda varolan kaynakların korunmasını da sağlar”.

Danimarka, uzun yıllardır yenilenebilir enerji konusunda küresel bir lider oldu. Neredeyse tamamen aynı fikirde olan politikacılar ile, 5,6 milyonluk kuvvetli Danimarka nüfusu geçen yıllarda ülkeye yeni rüzgâr tarlalarının kurulması yönünde büyük bir duruş sergilediler ve 2020 yılına kadar elektriğin yarısının yenilenebilir kaynaklar ile üretilmesi hedefini gösterdiler. 2014’te, Danimarka 2050 yılına kadar yalnızca elektrikte değil, ulaşımda da fosil yakıtlarını yakmaya son vereceğini dünyaya duyurdu.

Bu haftanın rüzgâr enerjisinde dönüm noktası, küçük İskandinav ülkesinin erişebileceği çok cesaretli hedefler olarak gözüküyor. Son rüzgâr enerjisi değerleri, Danimarka iletim sistemi operatörü olan energinet.dk adresinden edinilebilir. Site, The Guardian’a göre, Danimarkalı rüzgâr tarlalarının son zamanlardaki en yüksek faaliyetlerinde bile tam kapasiteleri olan 4,8 GW’ta olmadığını gösteriyor.

Danimarka’ya başarılarının devamını diliyoruz. Bu bize umut veriyor.

Kaynak: gizmodo.com


Kategoriler+ Yorum bulunmuyor

Yorum ekle