Dallas’ta Central Park’tan 11 kat daha büyük şehir parkı kurulacak


New York Manhattan’da bulunan Central Park, devasa büyüklüğüyle şehrin ve ABD’nin simgelerinden biridir. Texas’ta bulunan Houston şehri de kendi devasa şehir parkına kavuşmayı bekliyor.

Şehirde yaklaşık 4050 hektarlık (Central Park’ın yaklaşık 11-12 katı büyüklüğünde) ve Trinity Nehrinin yanına bir park yapılıyor. Parkta bol miktarda yürüme yolu, spor alanı, ağaçlar ve diğer flora unsurları olacak, böylelikle ABD’deki en büyük park inşa edilecek.

Ekim ayının sonunda, Annette Simmons (vefat eden milyarder Harold Simmons’un eşi) devam eden projenin 285 dönümlük kısmına 50 milyon dolarlık yatırım yaptı. 250 milyon dolara mal olacak tesisin 2021 yılında tamamlanması planlıyor. Parkın bu kısmına Harold Simmons parkı adı verilecek.

Dallas News’a göre Dallas Valisi Mike Rawlings, Harold Simmons Parkının diğer kısmına özel bağışlar beklediğini anlatmış. Trinity River Projesi olarak adlandırılacak, 2000’li yılların başında başlatılan daha büyük kısmının bir parçası olacak.

62 hektar ormanlı alana yol, köprü, at parkı, golf alanı ve halk evi yapmak için Haziran 2015 tarihi itibariyle 609 milyon dolardan fazla para harcanmış. Gelecekte nehir kenarına dükkân, restoran, evler ve ofisler yapma planları var.

Kaynak: businessinsider.com


Kategoriler+ Yorum bulunmuyor

Yorum ekle