Daha iyi bir uykuyu hakediyorsunuz


Ömrümüzün üçte birini uyuyarak geçiriyoruz. Peki bu kadar önemli olan bu döneme yeterince önem veriyor muyuz? Uykumuzun kalitesi için ne gibi önlemler alıyoruz. Yanlış pozisyon, yastık seçimi gibi nedenler sabahları sizi tüm gün rahatsız edecek bir ağrıyla uyanmanıza neden olabiliyorlar. Bunun yanında bazı hastalıklara ait semptomların da düzgün uyuma şekilleri ile azalması veya tamamen iyileşmesi mümkün. İşte uzmanların yaygın görülen şikayetlerde önerdikleri uyuma şekilleri.

En yaygın uyuma şekli yan uyumadır. İnsanların %57’si uykularına bu pozisyonda başlıyor. %17’si sırtüstü, %1’i ise sırtüstü yatıyor. Geri kalan insanların çoğunun ise uykuya başlama pozisyonları değişiklikleri gösteriyor. Erkekler genelde yataklarında 2 yastıkla uyuyorlar. Kadınlarda ise bu sayı 4’ ü bulabiliyor.

Omuz Ağrısı

Ağrılı omzun olduğu tarafa yatarak uyumaktan sakının. Sırtüstü yatın veya ağrısız olan omzun üstüne yatacaksanız kolunuzun altına göğsünüz yüksekliğinde bir yastık alın ve başka bir kişiye sarılıyormuş gibi yatın.

Sırt Ağrısı

Sırtüstü yatarken vücudunuzun doğal kıvrımlarını korumak için dizlerinizin altına küçük bir yastık veya rulo haline getirilmiş bir havlu koyun. Uzmanlara göre sırt ağrısında en iyi uyuma şekli sırtüstü yatarak uyumak.

Yan yatıyorsanız dizlerinizin arasına ekstra destek için bir yastık koyun. Bu pozisyon aynı zamanda kalça ve diz problemleri çekenler için de yararlıdır. Cenin pozisyonuna benzer bu pozisyon bel fıtıklarında da öneriliyor.

Karnınızın üstüne yatmak sırtınız ve boynunuz için zorlayıcı olacaktır. Fakat bu şekilde yatmak zorundaysanız karnınızın alt kısmına bir yastık koyarak sırtınızdaki gerginliği alın.

Boyun Ağrısı

Boynunuzu doğal pozisyonunda tutmaya özen gösterin. Yüzüstü yatmaktan kaçının. Çok fazla yastık kullanmak boynunuzun bükülmüş bir şekilde kalmasına neden olabilir. Yastığınızı omuz seviyenizin üzerinde tutun. Bazı uzmanlar boynu desteklemek için rulo haline getirilmiş bir havludan da yararlanabileceğinizi söylüyorlar.

Tıkayıcı Uyku Apnesi / Horlama

Dilinizin ve diğer dokuların solunum yollarını daraltmasını engellemek için yan yatarak soluk almanızı iyileştirin. Uyuduktan sonra sırtüstü pozisyona geri dönmemek için ise pijamanızın sırt kısmına tenis topu gibi bir engel dikme yöntemine başvurabilirsiniz.

Reflü

Uzmanlar mide asidinin yemek borusuna geri kaçışını engellemek için baş kısmının dik tutulması gerektiğini söylüyorlar. Bunu yapamıyorsanız yan yatın.

Plantar Fasiit

Topuk ağrısının en sık sebebidir. Genelde gün boyunca ayak tabanının kötü desteklenmesinden kaynaklanır. Ayaklarınızın ve bileklerinizin rahat bir pozisyonda olmasına dikkat edin, çok ağır veya gergin örtüler kullanmayın.

Kaynak: forum.facmedicine.com

 

+ Yorum bulunmuyor

Yorum ekle