Da Vinci’nin Bilimi


Genel olarak iki ana başlıkta toplanan kitabın birisinci kısmı; "İnsani Yönüyle Leonardo" şeklinde tanımlanmış. Bu kısımda kitabın ilk dört bölümü bulunuyor ve bu bölümlerde ana başlığa uygun olarak Leonardo Da Vinci'nin hayatının kısa özeti, onun evrensel insan oluşu anlatılmış. Bu kısımlar onun eserlerini anlamak için biçilmiş kaftan, zira bulunduğu ortamların o zamanki siyasi ve kültürel olayları Da Vinci'yi doğrudan etkilemiş. Bu kısımda benim dikkatimi çeken ilk şey onun gayri meşru bir çocuk olduğu için formel eğitim almaktan alıkonulup üniversiteye gitmekten men edilmesi olmuştur. Bu da onun Latince öğrenememesine ve döneminin akademik kitaplarının sadece halk diline çevrilmiş çok azını okuyabilmesine neden olmuştur. Bu durumda bile kendisini inanılmaz geliştirmiş 200'e yakın kitap içeren, bugün için bile değerli sayılabilecek bir kütüphaneyi kendisi için oluşturmuştur. Yaşamında bunun gibi karşılaştığı bazı talihsizlikleri okuduktan sonra onun 40 yaşına geldiğinde daha 13 yaşında çocukların çalıştığı latince kelimeleri öğrenmeye çalışması gibi takdir edilecek azimli çalışmalarını görüyor, onun eserlerinin değerini bir kez daha anlıyoruz.

Da Vinci'nin Bilimi

Bu kısımda ayrıca yaşamında hayatına yön veren olayları olduğu kadar, ona yönelik engelleme çabalarını da okuyoruz. Yukarıda sözünü ettiğim ana nedenden dolayı "eğitimsiz" olarak anılmasının ve döneminin siyasi insanları tarafından hak ettiği halde Sistine Şapeli'ni dekore etmekten alıkonulmasının onun eserlerine yansımasını ve ilerideki kariyerini etkilemiş olduğunu görüyoruz. Yine bu kısımda çok değerli heykel çalışmalarının çıkan siyasi karışıklıklar nedeniyle yarım halmasını hatta onu göçe zorlamasını öğreniyoruz. Bu gibi bilgiler Da Vinci'yi öğrenmek, onun bilimini anlamak için oldukça gerekli olan şeyler, zira dönemine uygun değerlendirilmeyen bir sanatçının salt eserlerini yorumlamak büyük bir yanılgının içine düşmek olacaktır. Bu kitabın da yazılış amacı Da Vinci'nin biliminden bahsetmek, bunu okuyucuya tanıtmak olduğu için bu kısma gereken önemin verildiğini ve çok titiz araştırmalar yapıldığını söyleyebilirim. Yine bu kısımda Da Vinci'nin hayatını yöneten siyasi olaylar yer aldığı kadar onun kişisel arkadaşları (Machialvelli, Borgia) ve onların Da Vinci'yi etkilemesinden de bahsedilmiş.

Ayrıca ilk kısımda Da Vinci'nin resimlerini değerli yapan çizme yeteneği ve resimlerindeki ince nüansların açıklamaları da yer yer yapılmış.

İkinci kısım ise "Bilimci olarak Da Vinci" olarak adlandırılmış. Öncelikle Rönesans döneminde edebiyat, astronomi, coğrafya, matematik, tıp ve anatomi dallarında dünyada ne gibi çalışmalar olduğundan bahsedilmiş. O dönemin kısa bir açıklaması yapıldıktan sonra Leonardo'nun bu konulardaki çalışmalarına geçilmiş. Bu kısa değerlendirme bölümlerinin objektifliği benim ilgimi çekti. Yazar yeri geldiğinde İslâm dünyası düşünür ve bilim adamlarının çalışmalarından büyük bir dikkatle bahsetmiş. Da Vinci'nin bu konularda yaptığı çalışmaları ve modern bilime ön ayak olmasınıysa yazarın şu sözleri çarpıcı bir şekilde anlatıyor: "Leonardo'dan 112 yıl sonra doğan Gelileo Galilei, Avrupa düşünce tarihinde ampirik yaklaşımı geliştirmiş ilk kişi olarak bilinir ve "modern bilmin babası" olarak onurlandırılır. Hiç şüphe yoktur ki eğer bilimsel yazılarını yaşadığı zaman yayımlatmış olsa ya da not defterleri üzerinde ölümünden kısa süre sonra çalışılsaydı, bu onur Leonardo Da Vinci'nin olurdu."

Kitabı okuduğunuzda, Da Vinci'nin tıptan coğrafyaya, matematikten astronomiye kadar yukarıda sayılan hemen her alanda çalışmalar yaptığını ve bu çalışmaların elle tutulur sonuçlar içerdiğine emin olabilirsiniz. Bütün bunlara ek olarak onun mühendislik ve mimari eserlerine, düşüncelerine de yine bu kısımda yer verilmiş. Tam bir savaş karşıtı olmasına rağmen savunma amaçlı askeri aletler tasarılamıştır ve bunlardaki olağanüstülük hemen dikkate çarpıyor. Yine bununla ilgili olarak hareket halindeki cisimleri çizmede usta olduğu için kuşların uçuşundan ilham alıp döneminin çok ötesinde kulllanılacak olan uçakları tasarlamıştır. Geometri ve fiziği mükemmel kullanarak tasarladığı aletler de bu bölümde anlatılmış.

Son olarak kitapta bir de ek var. Bu kısımda matematikle ilgilenenler için onun geometri çalışmalarının teknik bilgilerinden bahsedilmiş.

Kitap için çok titiz çalışmalar yapıldığı, objektif değerlendirmeler eklendiği ve düzgün bir çeviri yapıldığını söylemeliyim. Da Vinci'yle ilgilenenlerin kesinlikle okuması gereken kitap, arşivinizde harika bir başvuru kaynağı olarak yer almalı.

Da Vinci'nin Bilimi
(Rönesansın Büyük Dehasının Zihninde Bir Gezinti)
Orjinal isim: The Science of Leonardo
Yazar: Fritjof Capra, Çeviren: Kıvanç Tanrıyar, Yayına hazırlayan: Cemal Engin
Yayıncı: Optimist Yayın Dağıtım
Orjinal isim: The Science of Leonardo
303 sayfa, 1. Hamur, Ciltli, 16×24 cm
ISBN: 9789944186780

Gökçe Vatansever

 

+ Yorum bulunmuyor

Yorum ekle