Crocosaurus Koyu: Ölüm Kafesi


Avustralya'nın Darwin kenti, ülkenin en ilginç ve tanınmış sürüngen türlerine ev sahipliği yapıyor. Darwin’in ortasında yer alan Mitchell Caddesi, ‘Crocosaurus Koyu (Crocosaurus Cove)’ adı verilen sürüngen parkı ile ün salıyor; bu, Avustralya’nın tuzlu su timsahlarını yakından görebilme imkânı sağlayan ünlü turistik bölgelerden sadece biri. Crocosaurus Koyu, 200’den fazla timsahı ile dünyadaki en fazla sürüngeni bir arada bulunduran yer olarak biliniyor.

Burada turistler, timsah ile yüzebiliyor ya da ellerinde yavru timsah taşıma imkânı bulabiliyorlar. Ayrıca ziyaretçilerin, timsahlara beslenmeleri için balık verebileceği bir balık tutma platformu da yer almakta. Görülesi diğer yerler arasında Kaplumbağa Sığınağı (Turtle Sanctuary) ve Barramund, Uyuşturan Balığı ve Testere Balığı gibi Avustralya’nın en büyük balıklarına sahip 200.000 litre olan akvaryum bulunuyor.

Crocosaurus Koyu, turistlere yalnızca sürüngen türlerini yakından görme imkânı sağlamayıp, aynı zamanda ziyaretçilere onlarla aynı ortamda bulunma fırsatını tanıyor. ‘Ölüm Kafesi (Cage of Death)’, bu macerayı ziyaretçilere yaşama imkânı sunan yerlerden biri. İsminden de anlaşıldığı gibi, bu ürkütücü kafes, Avustralya’nın en büyük ve ölümcül timsahları ile bir arada bulunmanızı sağlıyor. Özellikle bu kafes, yurtiçi ve yurtdışından çok fazla turist çekiyor ve Crocosaurus Koyu’nun daha da tanınmasını sağlıyor.

Kafes, Haziran 2008’de hizmete açılmış ve o zamandan beri dünyada birçok medya yayınının ana haber konusu olmayı başarmıştır. Kafes, ziyaretçilere yırtıcı sürüngenleri görme imkânı sağlamayıp aynı zamanda doğal ortamlarının içinde bulunma fırsatını da sunuyor.

Crocosaurus Koyu çalışanları, amaca uygun şekilde, silindirik ve içinden dışarının görülebilmesini sağlayan, 4 cm genişliğinde, akrilik camdan oluşan bir kafes yaptılar. Kafesin altı ve üstü, dalış yapmak isteyen ziyaretçilerin güvenliği için metal bir tabaka ile kaplanmış.

Etrafı ölümcül sürüngenlerle kaplı kafesin içinde, her ziyaretçiye 15 dakika veriliyor ve ziyaretçiler, sürüngenleri deneyimli eğitmenler tarafından beslenirken izleyebiliyor. Bu macera, ürkütücü olabiliyor. Kafes, en fazla iki kişi alacak şekilde tasarlanmış. Üstten tek raylı bir sistem ile dengede tutulan kafes, timsahları yakından rahatça görebilmeyi sağlıyor.

Ziyaretçiler, kafesin içindeyken, orada bulunan fotoğrafçılardan kendilerinin fotoğraflarını çektirme şansına da sahip. Ölüm Kafesi’nin sakinleri arasında Chopper, Houdini, Bess, Denzei ve uzunluğu 5 metreden fazla olan, en tehlikeli türlerden biri olarak bilinen Chopper bulunuyor. Diğer tüm timsahların uzunluğunun da 5 metreden fazla olduğu söyleniyor.

Ölüm Kafesi, sabah 10’dan akşam 5’e kadar olmak üzere, haftanın tüm günleri açık. Tek kişilik kafes için kişi başına fiyat 150$, iki kişilik kafes için kişi başına 110$ olup ayrıca bu ücret tüm gün parka ücretsiz girişi de sağlıyor.

Ölüm Kafesi’ne 15 yaşından büyükler katılabiliyor, ancak 18 yaşın altındakilerin başında bir yetişkinin bulunması öneriliyor. 18 yaşından küçük ziyaretçilerin, ailelerinden izin aldıklarını göstermeleri gerekiyor. Dalıştan önce bir teminat belgesi imzalanıyor ve ziyaretçinin yaşının doğru olup olmadığına bakılması için kimlik kartı isteniyor. 18 yaşın altındaki ziyaretçilerden belgelerinin ailelerinin imzalaması gerekiyor. Ziyaretçiler, dalış hazırlıklarını tamamlamaları için dalıştan 20 dakika önce çağrılıyor; güvenlik tedbirleri alınıyor.

Kafes, yakın zamanda bir kazaya sahne olduğundan dolayı teminat belgeleri ile ziyaretçi, olabilecek tehlikelere karşı uyarılıyor. Kazada kötü bir durum yaşanmadı. Ziyaretçiler, kafesten güvenli bir şekilde çıkarıldı; hata, kafesin şekli değiştirilip tasarımı yenilenerek düzeltildi. Ölüm Kafesi, tehlikeli olsa bile, sizin için ömür boyu unutulmayacak bir macera olabilir.

 

Kaynak: factslist.net

 

+ Yorum bulunmuyor

Yorum ekle