Conspiracy (film)


II. Dünya Savaşı sırasında gerçekleşen ve 6 milyon yahudinin ölmesine sebep olan Nazi imha planlarını tarihe biraz merakı olan herkes bilir. Ancak bu planlar resmi anlamda ilk ne zaman karar bağlandı, bunu çok azımız biliriz. İşte bu filmde herşeyin başlangıcına tanık olma fırsatı buluyoruz.

1942'de Wannsee'de toplanan Nazi komutanlarının yahudi sorunu ve çözümlerini tartıştıkları Wannsee Konferansı'nı konu alan film, ünlü SS komutanı Reinhard Heydrich'i de merkezine alan (benim bildiğim) tek film. Heyrich rolünde enerjik performansı ile Kenneth Branagh, Nazilerin yahudi sorunu konusundaki politikasının belirlenmesinde önemli katkıları olan alman subayı Adolf Eichmann rolünde Stanley Tucci yer alıyor.

II. Dünya Savaşı temalı filmlerde alışık olduğumuz aksiyonun yerine bu filmde tamamen malikanede geçen özel bir toplantıyı izliyoruz. Reinhard Heydrich başkanlığında toplanan kurul, üst düzey komutan ve devlet görevlilerinden oluşuyor. Film boyunca bu kurulun sorunla ilgili tartışmalarını izliyoruz.

Yahudi sorununa karşı alınacak nihai tedbirlerin kararları burada alınmaya çalışılıyor ve Naziler her ne kadar gücünün doruğunda olsalar da kendi içlerinde küçük muhalefetler de yaşıyorlar. Ancak bu konuda kararlı olan Heyrich onları, biraz da tatlı sert ikna ederek oy birliği sağlamaya çalışıyor.

2001 yılında HBO'nun TV için çektiği bu film, sinemalarda gösterilmediği için çok fazla bilinmiyor. Doğrusu, tarihi benim gibi seven birisi için olayların aksiyon dışında kalan yönlerini de görmek ayrı bir keyif. Bu yüzden aynı tarz filmlerden hoşlananlar ve II. Dünya Savaşı'na dair bildiklerini genişletmek isteyenler için izlenmesi gereken bir film.

 

1 yorum

Yorum ekle

+ Yorum yap