Çin’in “Yaşam Halkası”


Amerikan haber sitesi Huffington Post, onu ‘baş döndürücü’ olarak adlandırıyor; National Geographic “Eylül’ün En İyileri (2012)” arasında onun fotoğrafı da yer alıyor. İngiltere’deki Daily Mail gazetesi de onu “Doğu’nun İsrafı” olarak adlandırdı. O, “Yaşam Halkası (Ring Of Life)”, Çin’deki büyük yapılardan sadece biri.


Halka, 3.000 ton çelikten oluşuyor ve geceleri parlıyor – 12.000 LED ışığıyla aydınlatılıyor. Fushun Belediyesi görevlilerine göre bu kocaman yapı, yüksekten bakabilme olanağı sağlaması dışında hiçbir şeye yaramıyor. Eiffel Kulesi gibi onun da sadece bir “manzara mimarisi” olduğu iddia ediliyor. Binanın yukarısına çıkabilmek için dört asansörü bulunuyor.

Binanın yapılmasındaki asıl amaç nedir? Kimileri onu ABD’deki Gateway Kemeri ile rekabet ettirilmesi için turist çekmek amacıyla yapıldığını iddia ediyor; kimileri ise onun sıradan bir bina görünümünde olan bir ‘death star’ olduğunu söylüyor! Japon sitesi China Explosion’nun yazdığına göre halkadan bungee jumping yapılabilmesi için ilk adımlar atılmıştı; ancak güvenli olmadığı düşünülerek bu plan ertelendi.

 

Kaynak: arch2o.com

 

1 yorum

Yorum ekle

+ Yorum yap