Çin yeni insansız hayalet uçağını test ediyor


Çin yerli medyasının haberine göre Çin'in yeni insansız hayalet uçağı ilk uçuşunu gerçekleştirdi. İnsansız uçak diğer Amerikan örnekleri olan RQ-170 ve ordunun deneysel X-47B'si gibi üçgen bir yapıya sahip. Ayrıca göze çarpan bir diğer noktası da Rusya'nın MiG Skat insansız uçağını andırması. Li Jan "Keskin Kılınç" olarak adlandırılan uçak yaklaşık  20 dakika uçuş gerçekleştirse de bu bölgedeki Çin ordusunun yükselişine yönelik ani bir haber başlığı oluşturmaya yetti.

Uzun zamandır üstünde çalışıldığı şeklide yapılan dedikodulardan sonra, Li Jan geçen Mayıs ayında bir üniversite projesi görüntüsünden ayrılarak gün yüzüne çıkmıştı.

Bir çok yönden İran'ın yeni Fotros insansız Uçağı gibi, Li Jan'ın  kapasiteleri de diğer insanlı hava güçlerinin onu ne kadar iyi destekleyebileceğine bağlı. Uçuş kanatları ve hayalet şekli ile Li Jan fark edilmeme özgürlüğüne sahip; ama Çin'in yakın zamanda hayalet uçak operasyonlarına elini kolunu sallayarak başlamasını beklemeyin. Şimdilerde Japonya ile nüfussuz Senkadu/Daiyo adaları üzerindeki hak iddiaları yüzünden  anlaşmazlık yaşıyorlar ve Japonya hale hazırda yaptığı uyarısında Japonya'ya girecek olan herhangi bir hayalet uçağı indirme hakkı olduğunu duyurdu.


Kaynak: http://www.popsci.com/article/technology/china-tests-new-stealth-drone

 

+ Yorum bulunmuyor

Yorum ekle