Çin son derece büyük bir radyo teleskop inşa ediyor


Dünyanın en büyük radyo teleskopu için inşaat devam ediyor. Bittiğinde, yarım kilometre genişliğindeki çanak evrenin sırlarını arayacak ve dünya dışı akıllı yaşam izleri için gökleri tarayacak.

Güneydoğu Çin’in Guizhou bölgesinde kurulmakta olan beş yüz metrelik açıklığa sahip küresel teleskop (FAST olarak duyuruldu) doğal olarak oluşmuş, kâse biçimli bir vadiye kurulmaya başlandı. Herhangi bir kasaba veya şehirden uzak bir yerde bulunuyor, böylece radyo dalgalarından epeyce az etkileneceğe benziyor.

cin-radyoteleskop2

Teleskobun reflektörü 500 metre çapında olacak ve içinde 4450 panel bulunacak. Her panel bir üçgen şeklinde tasarlandı, her biri 11 metre uzunluğunda olacak. Muhtemelen önümüzdeki yıl bittiğinde, dünyanın en büyük radyo teleskobu olacak, Puerto Rica’nın Arecibo Gözlemevi’ndeki 300 metre çapındaki teleskobu da geçmiş olacak. Yeni inşedilecek teleskobun, uzaya Aricebo’dan üç kat daha fazla derine inebileceği söyleniyor.

Çin Astronomi Birliği’nin genel müdürü olan Wu Xiangping, “Daha hassas bir teleskoba sahip olarak, daha zayıf ve daha uzak radyo mesajlarını da alabileceğiz” diyor. “Galaksinin dışındaki akıllı hayatı aramada bize yardım edecek ve evrenimizin başlangıcını araştırabileceğiz”.

Kaynak: io9.com

 

1 yorum

Yorum ekle
  1. 1
    yener küçükoğlu

    Bizde de para var, yerde müsait ama böyle bir inşaat için ne beklenir hep sorarım. Bize de nasip olur görmek inşallah. Teşekkürler haber için….

+ Yorum yap