Çin Seddi bilinenden 2 kat daha uzun


İlk antik savunma yapılarının arkeolojik tanımlamalarını yapan araştırmaya göre Çin Seddi’nin uzunluğunun, bilinen uzunluğundan 2 kat fazla olduğu belirtildi.

Araştırmaya 2007’de Kültürel Miras Devlet İdaresi (State Administration of Cultural Heritage (SACH)) tarafından başlandı ve Çin’in 15 şehrinde duvar izlerinin haritası çıkartıldı. Araştırma, Çin Seddi’nin önceden düşünülen uzunluğundan daha uzun olduğunu açığa çıkardı. Gerçeği söylemek gerekirse, araştırma seddin  uzunluğunu 21.196,18 km olarak ölçerken, 2009’da ön çalışmalara göre ülkeyi 8.850 km boyunca sardığının tahmin edildiği açıklanmıştı.

Araştırmada, 43.721 bölgede kalıntılara rastlandı. SACH’nin başkanı Tongo Mingkang bu bölgelerin hala savunma görevi yapabilecek surların yanında sur kalıntılarını da içerdiğini belirtiyor.

İnsan yapımı en uzun yapı Çin Seddi olmakla beraber, yapımına M.Ö. 7. yüzyılda tuğla ve taşın, toprak karıştırılarak üstü üste dizilmesiyle başlandı. Savunma yapısı ilk olarak İmparator Qin Shi Huang zamanında (M.Ö. 220) birleştirildi. Eski Çin İmparatorluğunu kuzeyden gelen yağmacılardan korumak için yapıldı. O zamandan beri bir sürü hanedan duvarın yapımına devam etti ve duvarın hasarlı kısımlarını da onardı. Var olan seddin büyük kısmı Ming Hanedanlığı döneminde (1368-1644) yeniden yapılandırıldı.

1987’de Unesco’nun Dünya Mirası Listesi’ne girdi. Surlar insan aktivitelerinden, yerleşim yeri yapılanmarından ve turizm aktivitelerinden büyük zarar gördü. Bazı bölümlerde duvarın büyük kısmı çökmüş durumda. 5 yıllık araştırma sadece temelinin geride kaldığını belirtiyor. Rapor, Çin Seddi kalıntılarının korunmasının gecikmemesi gerektiğini vurguluyor. Çin resmi haber ajansı Xinhua, 2015’de SACH koruma için genel bir yönerge çıkarılacağını ve etkili bir koruma sağlamak için izleme sistemi kurulacağını açıkladı.

Kaynak: http://news.discovery.com/history/great-wall-china-long-120607.html
 

 

+ Yorum bulunmuyor

Yorum ekle