Çalışmalar gösteriyor ki, sağlıklı çalışma süresi haftada 39 saati aşmamalı!


Australian National University (ANU) yeni araştırmasında haftada 39 saatten fazla çalışan kişilerin sağlığını riske ettiğini iddia ediyor. Araştırma, dünya çapında 80 yıl önce belirlendiği üzere haftada 48 saat çalışma sınırının, sağlıklı bir yaşam için haftada 39 saate düşürülmesi gerektiğini gösteriyor.

ANU Toplum Sağlığı Bölümü’nden araştırmanın yürütücüsü Dr. Huong Dinh her üç Avustralyalıdan ikisinin, haftada 40 saatten fazla tam zamanlı işlerde çalıştığını, özellikle evde ücretsiz çalışmakta olan kadınlar için bu sürenin daha da fazla olduğunu söylüyor. Dr. Dinh, uzun çalışma saatlerinin, kişinin zihinsel ve fiziksel sağlığını etkileyip, iyi beslenmek ve kendine bakmak için zaman bırakmadığını ekliyor.

Dr. Dinh, diğer sorumlulukları da göz önüne alındığında, kadınların maksimum çalışma süresinin haftada 34 saatle sınırlanması gerektiğini; erkekler için ise, ev işlerinde daha az rol aldıkları için bu sürenin 47 saate kadar çıkabileceğini söylüyor. Erkeklerle aynı ortalama yetkinlikte olmalarına rağmen kadınların daha düşük maaşlı ve daha bağımlı işlerde çalıştığını, bunun yanı sıra ev işlerine daha fazla vakit ayırdıklarını; artan sorumluluklarla birlikte bu durumun, kadınların sağlığını olumsuz etkilememesinin imkansız olduğunu ifade ediyor.

Araştırmada, 8000 Avustralyalı ile yapılan “Avustralya’da Aile, Gelir ve İş Dinamikleri Anketi” (Household, Income and Labour Dynamics in Australia (HILDA) Survey[1]) sonuçları kullanılmış.

Araştırmacılardan bir diğeri Prof. Lyndall Strazdins Avustralya’nın iş ve ev hayatı dengesini etkileyen bazı büyük problemleri çözmesi gerektiğini ifade edip; iş konusuna yaklaşımın değişip erkeklerin, suçlama veya önyargıya maruz kalmadan ev işlerinde görev alması konusunda yönlendirilmesini ve Avustralyalıların bir işi iyi yapmak için uzun saatler çalışması gerektiğini fikrinden vazgeçmesi gerektiğini söylüyor.

Kaynak: medicalxpress.com

[1] Huong Dinh et al. Hour-glass ceilings: Work-hour thresholds, gendered health inequities, Social Science & Medicine (2017). DOI: 10.1016/j.socscimed.2017.01.024

 

1 yorum

Yorum ekle

+ Yorum yap