Bu fotoğraf sizi neden rahatsız ediyor?


Jean-Paul Sartre, başlıca felsefi eseri olan “Varlık ve Hiçlik” te insan bakışının gücünü bir varoluşsal olumlama olarak tarif eder. Bir kişinin yüzüne bakıp onu sadece bir insan olarak algılamaktan öte onun da sizi fark ettiğini görmek Sartre’a göre kişinin özbenliğini geliştirmesi için gerekli bir etkileşimdir. Belki de fotoğraflardaki o boş bakışların birçoğumuzu  psikolojik açıdan rahatsız etmesinin nedeni budur. Bir başkasının gözlerinde farklılık ya da kişi olduğunun habercisi olan bir işaret görmediğimizde kendi benliğimiz sarsılıyor ve kontrolü kaybediyoruz. İşte bu yüzden Doctor Who dizisinin Steven Moffat’inin  yarattığı canavarları ve yukarıdaki fotoğrafı korkunç buluyoruz.

Bu tarz fotoğrafları görünce insan düşüncelere dalıyor. Acaba Sartre ya da  Jacques Lacan gibi derin düşünen filozofların beyinlerindeki nörobiyolojik mekanizmalar nasıldır? Gündelik yaşantımızda yüzleri tanımaya karşı beslediğimiz takdir ve duyduğumuz güven bizleri; kendi benliğimizi ve diğerlerinin benliğini tanımlamamıza kökten bağlı bir evrimsel tarih olduğu fikrine götürüyor. Bu tür ayrımlar evrimsel bir zaman çizelgesinin neresinde ortaya çıkıyor? Başka nerede bilim ve felsefe çakışıyor?

Yukarıdaki fotoğraf bir Fransız fotoğrafçı olan Ouentin Amaud’nun “Biçim” adlı sergisinden alınmıştır. Bu adreste sergiye ait fotoğrafları bulmak mümkündür.

 

Kaynak: http://io9.com/5864412/what-is-it-about-this-photograph-that-makes-you-feel-uncomfortable?tag=philosophy

 

1 yorum

Yorum ekle
  1. 1
    beliz

    bence böyle bir görüntüye sahip bir varlığın beni fark etmesinden daha çok korkardım şahsen. Sartre ile aşık atacak değilim ama yüzünü görememek ya da alışılmamış bir şeyle karşı karşıya kalmak insanın kendini güvende hissetmemesinden ya da alışılmışın dışındaki bir alan içinde olmasından kaynaklanıyor olabilr, zira bilinmeyen korkuyor

+ Yorum yap