Bu film akıllı telefonunuzu güneş paneline çevirebilir


Kaliforniya Üniversitesi’ndeki araştırmacılar güneş enerjisi elde etmek için herhangi bir cam yüzeye yerleştirilebilen iki katmanlı, şeffaf güneş filmi geliştirdi.

Bu ince icat günışığını toplamak ve onu kullanılabilir enerjiye çevirebilmek için iki polimer güneş hücresinden yararlanmakta. İcat evinizdeki camlarda, arabanızın açılır tavanında ve hatta akıllı telefonunuzun ekranında bile kullanılabilmekte.

Araştırmacılara göre tek panelli güneş hücresinden neredeyse iki kat daha fazla enerji iki panelli güneş hücresinden elde edilmektedir. Tek hücreli cihaz içine geçirdiği  kızılötesi ışığın yalnızca %40’ını tutabilmektedir. Bu yeni iki katmanlı cihaz, içine geçirdiği  kızılötesi ışığın neredeyse %80’ini tutabiliyor ve aynı zamanda da filmdeki kızılötesine duyarlı polimer sayesinde bazı mevcut görülebilir ışıklardan da yararlanabiliyor.

Kaliforniya Üniversitesi’nde halihazırda çalışmakta olan bir prototip bulunuyor. Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nün de içinde bulunduğu bazı diğer okullar da kendi güneş panellerinin üzerinde  çalışıyor.

 

Kaynak: mashable.com

 

+ Yorum bulunmuyor

Yorum ekle