Boşanma çocuğun obez olma eğilimini artırıyor


Araştırmacılar, ebeveynleri boşanmış çocukların ebeveynleri bir arada kalanlara göre şişman olma ihtimalinin daha yüksek olduğunu söylüyor.

Çalışmada, özellikle altı yaşından önce ebeveynleri boşanmış çocukların daha kilolu olduğu gözlemlendi.

Londra Ekonomi ve Siyaset Bilimi Fakültesi’nden araştırmacılar, 2000-2002 yılları arasında doğan 7.574 çocuğun verilerini analiz etti.

Bu makale, çocukların boşanma sonrası kilo almasının, hem ekonomik nedenlerini hem de ekonomik olmayan çeşitli nedenlerini ortaya koyuyor.

Bunlar:

  • Evlerde taze meyve ve sebzeler için daha az para olması.
  • Ebeveynler daha fazla saat çalışmak zorunda olduğundan besleyici yiyecek hazırlamak için daha az zaman harcıyorlar.
  • Spor da dahil olmak üzere ders dışı etkinlikler için daha az para olması.
  • Ebeveynler çocuklarında sağlıklı beslenme alışkanlıkları oluşturmak için daha az zaman ve enerjiye sahipler.
  • Aşırı beslenen ebeveynlerin ve çok fazla şekerli ve yağlı yiyecek yiyen çocukların duygusal problemlere olan yatkınlığını.

Çocuklarla ilgili bilgiler, milenyum başında doğan ve İngiltere çapında olan çocuk profillerinin hayatını izleyen UK Millennium Cohort Study tarafından toplandı. Çocuklar 9 ay, 3, 5, 7, 11 ve 14 yaşlarında araştırılmış, ancak araştırmacılar özellikle ergenlikten önceki döneme odaklanmak istedikleri için 14 yaş hariç tutulmuştur.

Uzun vadede süren sonuçlar

Çalışılan çocuklardan 1.573’ü ya da toplamın yaklaşık beşte biri  11 yaşına kadar ebeveynlerini ayrı görmüştü.

Çalışma aynı zamanda çocukların vücut ağırlıkları indeksini (BMI) yani çocukların boylarına ve ağırlıklarına, yaşlarına ve cinsiyetlerine bakarak bireylerin sağlıklı ve kilolu, aşırı kilolu veya obez olup olmadığının ölçüsüne bakarak değerlendirilmiştir

Sonuçlar, ayrılan ebeveynlerin çocuklarının, ebeveynlerinin ayrıldıktan sonraki 24 ay boyunca, ebeveynleri aynı dönemde birlikte kalan çocuklardan daha fazla kilo aldıklarını göstermiştir.

Çalışma ebeveynlerin ayrılmasının boşanmanın uzun süreli sonuçlarını olan bir süreç olduğunu ortaya koyuyor.

Çalışma yazarları, risk altındaki çocukların kilo almasını önleme çabalarının ayrılmadan hemen sonra başlaması gerektiğini savunuyor.

“Erken müdahale, bazı çocukların sağlıksız kilo alımı geliştirmelerine yol açan süreci önlemeye veya en azından hafifletmeye yardımcı olabilir” diyorlar.

Kaynak: Divorce likely to put weight on children, study finds | BBC

 

1 yorum

Yorum ekle

+ Yorum yap