Boeing lazer ve nükleer patlamalarla güçlenen bir motor planlıyor


Bugün fantastik güç kaynakları ile ilgilendiğimizi gördüğümüze göre, saygıdeğer uçak üreticisi Boeing’in lazerler ve nükleer patlamalar ile güçlendirilmiş bir jet motoru inşa etme fikrinden bahsetmek gerekiyor. En azından, ABD Patent ve Marka Ofisi tarafından yakın zamanda onaylanmış patent uygulaması bundan bahsediyor.

Boeing Dreamliner gibi modern uçaklar turbofan motorları ile güçlendiriliyor, bunlar havayı sıkıştıran ve yakıtı tutuşturan bir seri pervane ve türbinler kullanıyor. Yeni önerilen motor – şimdilik yalnızca patent belgelerinde yaşıyor – oldukça farklı bir şekilde çalışıyor, yüksek güçlü lazer ışın demetleriyle bir itici içinde nükleer maddeyi buharlaştırıyor ve nükleer füzyon tepkimelerine neden oluyor. Bu küçük patlamalardan salınan yüksek enerjili nötronlar hava aracını ileriye doğru itiyor, bu arada aşırı ısı, lazer sistemini tekrar şarj etmek için bir türbini güçlendirmekte kullanılıyor – böylelikle kendi gücünü sağlayan bir motor elde edilmiş oluyor.

Gelecekte, Boeing yeni tasarımının roketleri, füzeleri ve uzay araçlarına güç sağlamak için kullanılabileceğini umuyor. Eğer gerçekten ışık hızından daha hızlı uzay motoruna sahip olamayacaksak (hâlâ açık bir sorudur!), roket bilimcilerimizin başka, son derece kurgu bilimsel itme sistemlerini hazırlamakla meşgul olduklarını bilmek rahatlatıyor.

Kaynak: gizmodo.com

1 yorum

Yorum ekle
 1. 1
  Hamdi Baydemir

  Bu yazıdaki hataların neresini düzelteceğime dair bir fıkra var ama hadi fıkraya girmeden bir iki cümle birşeyler yazalım.
  Burada bahsi geçen nükleer patlamada itici güç olarak görev yapan parçacıklar nötronlar ise, bu nükleer reaksiyon füzyon değil fizyondur. Fizyon reaksiyonu da öyle itfaiye hortumu gibi sürekli yüksek basınçlı nötron pompalanan bir reaksiyon değildir, o kısa bir süre gerçekleşir ve görevi çekirdek enerjisine devreder. Burası, işin teknik kımı.
  Son paragrafta, ‘ışık hızından daha hızlı uzay motoru’ndan bahsediliyor. Işık hızına çıkmakla kalmayıp onu da aşan bir kütleden bahsediliyor.
  Kütlesi olan bir ‘şey’ ve ışık hızı. Burası da işin mental kısmı…
  Bu yazıları, sizin çok yoğun olduğunuz zamanlarda ortaokul çocukları mı yazıyor, merak ediyorum…

+ Yorum yap