Bitki proteini diyabet tedavisini düzenliyor


Diyabet hastaları için kan glukoz seviyelerini sürekli gözleme ve kendilerine insülin enjekte etme gereğini günün birinde yok edecek yeni bir glukoza tepkin polimer nanojel sınıfını yapmak için bitki proteinleri kullanıldı.

Diyabet dünya çapında 347 milyondan fazla kişiyi etkileyen bir hastalık ve bu sayının artıyor oluşu bu hastalığın tedavisine yönelik araştırmaları da son derece önemli bir hale getiriyor. Tip 1 ve ileri Tip 2 diyabet için, hastalar düzenli olarak parmaklarını delerek kan glukoz seviyelerini öğrenmek ve uygun şekilde insülin enjeksiyonu yapmak zorundadır. Bu yalnızca hastanın yaşam kalitesini etkilemekle kalmaz, aynı zamanda insülinin temel etki organı olan karaciğere doğru dozun tam olarak ulaştığından emin olmak mümkün değildir.

Bu sorunların çözümü için, Çin'deki Xiamen Üniversitesi'nde çalışan Weitai Wu ve arkadaşları, gerekli insülin miktarını iletebilmek için glukoza tersinir bir şekilde tepki verebilen bir polimer nanojel yapısını geliştirdi. Concanavlin A, bir tür fasülyeden ekstrakte edilen bir lektin proteinidi ve nanojelin polimer ağ sistemi içine yerleştirilmiştir. Glukoz varlığı, concanavlin A'nın uzaysal yöneliminde bir değişmeye neden olur ve bu da nanojelin hacmini değiştirir. Nanojele yüklenmiş insülin bu hacim değişimi ile serbest kalır. Çalışma, pankreasın aktivitesini taklit eden ve kendi kendine çalışan bir insülin dağıtım sistemine yol açabilir.

Glukoz concanavlin A'da bir uzaysal yönelim değişimine neden olur ve bunun üzerine nanojelin hacminde de değişme olur.

Kanada'daki McMaster Üniversitesi'nde nanojel uzmanı olarak çalışan Todd Hoare, jeller tarafından ortaya konan “mükemmel aralıklı insülin iletimi sağlama tepkisini” takdirle karşılıyor. Ancak şöyle bir uyarı da yapmayı ihmal etmiyor: “Glukoz tepkinliği ve enjeksiyonla biyo-dağılımı kontrol etme gibi, nanojellerin klinik ortama taşınmasını zorlaştıracak etmenler de olabilir”.

Wu, nanojellerin klinik ortama taşınmasının büyük bir zorluk olduğuna katılıyor ve “gerçek fizyolojik çalışmalar diyabet yönetiminde son kullanımı belirleyen hayati geliştirme adımlarıdır” diye konuşuyor.

Kaynaklar

T Ye et al, Polym. Chem., 2013, DOI: 10.1039/c3py00778b

http://www.rsc.org/chemistryworld/2013/08/self-regulating-insulin-nanogel-glucose-diabetes

+ Yorum bulunmuyor

Yorum ekle