Bir sonraki patronunuz bir bilgisayar olabilir


Yapay zekâ her geçen gün biraz daha ilerliyor; ama bilgisayarlar halen bizler için çok kolay olan belli konuları tamamlamak için zorluk yaşıyor. Bunlara örnek, araba plakasını çabucak okumak ya da bir şakayı tercüme etmek olabilir. Bundan kurtulmak için, insanlar bu gibi görevleri Mechanical Turk gibi platformlara tamamlanması için postalayabiliyor. Barowy bu sistemi otomatik bir sistem haline getirmek istedi- ve AutoMan doğdu.

“Bunu yeni bir tür bilgisayar kullanımı olarak düşünüyoruz,” diyor Barowy (Amherst, Massachusetts Üniversitesi, bilgisayar bilim adamı). “Yapabileceğiniz şeyleri değiştiriyor.”

Barrowy ve meslektaşları, AutoMan’i görevleri dağıtmak, işçileri yönetmek, işi kabul ya da ret etmek ve ödeme yapmak için dizayn etti. “İnsanların patronlarını bir bilgisayar ile değiştiriyorsunuz,” diyor.

Kalite garantisi yapılan işin en büyük katkısı diyor Barowy. “Bir mekanizma olmadan bir çalışanın ürettiğinin kalitesine atıfta bulunmak, tam otomatik olarak mümkün değil.”

Varolan kitle kaynak platformlarının aksine, AutoMan çalışanlarının güvenirliğini önceki performanslarına göre değerlendirmeye çalışmıyor. Bunun yerine, eğer doğru cevaba sahip olduğundan emin değil ise aynı işi yollanmaya devam ediyor, ta ki doğruluğundan emin olana dek.

AutoMan, yazılım geliştiriciler tarafından kullanılabilir. Örneğin Vizwiz gibi görme engeli olan insanların çevrelerini çektikten sonra o manzarayı tanımlayan bir açıklama almalarını sağlayan bir uygulamada gayet faydalı olabiliyor. Algoritma uygulama içine entegre edilip fotoğraf kitle işlemde kayıtlı çalışanlara yollanıyor ve doğru açıklamayı seçip uygulama kullanıcılarına geri yolluyor.

Tabi ki insan gücü bedavaya gelmiyor. AutoMan’e uygulama üreticileri tarafından bir bütçe sağlanılacak. Daha çabuk ve daha kaliteli döngülerde maliyet daha fazla olacak; ama AutoMan tüm bunları otomatik olarak yönetebilecek. Böyle melez bir yazılım kullanan herhangi biri hiçbir zaman direkt olarak bir makine ile mi, kalabalık bir insan kitlesiyle mi yoksa  ikisiyle de mi etkileşimde olduğunu bilmeyecek.

Peki, Mechanical Turk, çalışanları direkt olarak bir bilgisayar tarafından işe alınmak hakkında ne hissediyor? Barowy şimdiye kadar pozitif yönde yorumlar almış. İnsan patronun çalışmanızı kabul etmemesini kişisel ya da haksızlık olarak algılayabilirsiniz. Ama bu durum AutoMan için aynı değil. “İnsanlar sistemi sevmeye başladı; çünkü tarafsız.” diyor. Takım çalışmalarını Arizona, Tucson'daki OOPSLA konferansta geçen ay sundular.

“Herhangi bir programcı bunu alıp kullanabilir,”  Micheal Berstein (California, Stanford Üniversitesi). “Bu gerçekten çok kuvvetli bir şey.”  Bernstein kendi başına melez bir bilgisayar sistemi geliştirdi. Soylent bir kelime işleyici olarak kitle çalışanlarını kullanarak yazıları düzeltebiliyor.

Barrowy’nin takımı sistemlerinin kitle kaynağı genel ağ yapacağını ve yazılım sayesinde birçok görevi dünya çapındaki insan çalışanlara yönlendirebileceğini umuyorlar. “AutoMan belki de yeni bir iş alanının büyümesine bile yardımcı olabilir ve böylece yeni bir dünya ekonomik sektörü ortaya çıkabilir.” Emery Berger (Takım üyesi).

 

Kaynak: http://www.newscientist.com/article/mg21628945.500-your-next-boss-could-be-a-computer.html

 

+ Yorum bulunmuyor

Yorum ekle