Bir Fransız kasabasında dünyanın ilk güneş paneli yolu açıldı


Fransa, Normandiya’da küçük bir kasaba olan Tourouvre-au-Perch’de dünyanın ilk güneş paneli yolu açıldı. Fransa ekoloji bakanı Ségolène Royal tarafından dün resmi olarak açılışı yapılan ve 1 km uzunluğundaki bu yolun geliştirme süreci 5 yıl aldı. Yolu kaplayan 2.800 m2’lik 30.000 güneş paneli ise 5,2 milyon dolara mal oldu.

Kurulumu yapılan bu yol iki yıl boyunca test edilecek ve 3.400 kişinin yaşadığı kasabanın sokak lambalarnı aydınltmaya yetecek kadar elektrik üretip üretemeyeceğine bakılacak.

Güneş panellerinin maliyetinden ötürü proje şu an deneysel bir aşamada. Eğer maliyetler anlamlı şekilde aşağı çekilebilirse Fransa’nın 1000 km’lik bir güneş paneli yolu kurma vizyonu var.

Kaynak: theguardian.com

 

 

1 yorum

Yorum ekle
  1. 1
    Makine Mühendisi

    Lütfen herhangi bir mühendise sorun size bunun ne kadar kötü bir fikir olduğunu söyleyecektir. güneş panelleri ne kadar güç üretimi ne kadar fazla ve ne kadar dik şekilde güneş aldıklarıyla ölçülür. güneş görmesi gereken panellerin üzerinden bunlara gölge düşürecek araç geçirirseniz verimleri dahada düşer.
    bu panellerin amerikadakı prototipi (kimsenin basmadığı kaldırıma yapılmasına rağmen) 0.6 milyon dolara mal oldu ve 2017 günlük yaklaşık 1 centlik güç üretiyor. Ilk haber çıktığında herkes bahsediyor, ben gülüyordum. ama türkçe kaynaklarda kimse bu başarısızlardan bahs etmiyor. her okuduğunuza inanmayın araştırmasını yapın.
    özellikle milleti bilgilendiren sitelerin daha iyi araştırma yapması gerek.

+ Yorum yap